Donald Trump przegrywa kolejny raz. "Sąd Najwyższy naprawdę nas zawiódł". Przepadł pozew Teksasu

"Ile razy można przegrać te same wybory" - to jeden z komentarzy dot. najnowszej decyzji Sądy Najwyższego USA. Tygodnie po przegranym głosowaniu Donald Trump nadal nie może pogodzić się z porażką. Ostatnią próbą podważenia wyników wyborów był pozew Teksasu i niektórych republikańskich stanów, które próbowały doprowadzić do anulowania wygranej Bidena w innych stanach. Wniosek został szybko odrzucony.
Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych oddalił pozew Teksasu o anulowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Georgii, Michigan, Pensylwanii oraz Wisconsin. Wygrana w tych stanach zagwarantowała Bidenowi zwycięstwo całych wyborów.

Decyzja sądu w praktyce zamyka prezydentowi możliwość podważenia wyniku wyborów prezydenckich przed zaplanowanym na poniedziałek głosowaniem Kolegium Elektorskiego. 

Trump dołączył do pozwu ws. podważenia wyników wyborów

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton argumentował, że Georgia, Michigan, Pensylwania i Wisconsin "niegodnie z konstytucją zmieniły procedury wyborcze". Do jego wniosku przyłączyło się 18 prokuratorów stanowych, ponad 120 republikańskich członków Izby Reprezentantów oraz sam Donald Trump.

Prezydent USA liczył, że dziewięcioosobowy sąd, w którym zasiada sześcioro konserwatystów, unieważni zwycięstwo Joe Bidena w kluczowych stanach. Sąd nie przyjął jednak do rozpatrzenia wniosku Teksasu, uznając, że nie ma on podstaw do zaskarżenia procedur wyborczych w innych stanach. Dwóch sędziów Clarence Thomas i Samuel Alito wyraziło przekonanie, że pozew powinien zostać przynajmniej rozpatrzony. Nie wypowiedzieli się jednak na temat zasadności merytorycznej wniosku.

"Sąd Najwyższy naprawdę nas zawiódł. Żadnej wiedzy, żadnej odwagi" - ocenił Trump we wpisie na Twitterze.

Prezydent Donald Trump i jego sojusznicy złożyli wcześniej kilkadziesiąt pozwów sądowych twierdząc, że doszło do manipulacji i oszustw wyborczych. Niemal wszystkie zostały odrzucone przez sądy różnych instancji.

Kolegium Elektorów formalnie odda głosy na prezydenta Stanów Zjednoczonych w najbliższy poniedziałek 14 grudnia. Według oficjalnych danych Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, podczas gdy Donald Trump 232.

Więcej o: