USA. W okresie przekazywania władzy wykonano egzekucję. Pierwszy taki przypadek od 130 lat

W czwartek w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono egzekucję Brandona Bernarda. 40-latek został skazany za zabójstwo dokonane w 1999 roku. Amerykańskie media wskazują, że to dziewiąta federalna egzekucja w czasie kadencji Donalda Trumpa, a zaplanowane są jeszcze cztery kolejne przed przekazaniem prezydentury Joe Bidenowi.

Śmiertelny zastrzyk Brandonowi Bernardowi podano w zakładzie karnym w mieście Terre Haute (Indiana). Agencja AP podaje, że uznano go za zmarłego w czwartek o 21.27.

USA. Dziewiąta egzekucja federalna od lipca

40-latek został skazany za morderstwo dokonane w 1999 roku. Wraz z innymi nastolatkami zabił Todda i Stacie Bagley, którzy wracali z niedzielnego nabożeństwa. Ofiary zostały okradzione, a następnie zmuszone do wejścia do samochodu. Później Christopher Vialva, wspólnik Bernarda, zastrzelił parę, zaś Bernard podpalił auto.

Obrońcy mężczyzny podkreślali, że para nie żyła w momencie, gdy samochód płonął, a sam oskarżony działał w strachu przed Vialvą. Było to sprzeczne z dowodami, z których miało wynikać, że Todd Bagley zginął nagle, ale Stacie mogła umrzeć od dymu. 

Jak relacjonuje AP, tuż przed egzekucją skazany zwrócił się do rodziny ofiar. - Jest mi przykro. To jedyne słowa, które mogę wypowiedzieć i które całkowicie oddają to, co czuję teraz i to, co czułem tego dnia - powiedział. Dodał, że chciałby cofnąć to, co zrobił. Media w USA przypominają, że za Bernardem wstawiło się kilka znanych osób. O zmianę kary na dożywocie apelowała m.in. Kim Kardashian. 

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Jak podaje AP, po raz pierwszy od 130 lat wykonano federalną egzekucję w okresie przekazywania władzy. Joe Biden oficjalnie zostanie zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia. Na te tygodnie zaplanowane są jeszcze cztery inne egzekucje. Media przypominają, że w lipcu tego roku, po 17 latach, Donald Trump przywrócił wykonywanie federalnych egzekucji. Od tego czasu wykonano ich już dziewięć, czyli najwięcej od 56 lat.

Jak podaje BBC, jeśli dojdzie do wykonania pozostałych zaplanowanych egzekucji, Donald Trump będzie prezydentem, za którego kadencji wykonano najwięcej kar śmierci od ponad 100 lat - podaje BBC.

Więcej o: