USA. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Huntera Bidena. "Sprawy podatkowe"

Hunter Biden - syn prezydenta-elekta USA Joe Bidena - poinformował, że toczy się wobec niego śledztwo w sprawach podatkowych. Biden junior stał się celem ataków i oskarżeń Donalda Trumpa jeszcze na długo przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi.

W środę Hunter Biden przekazał, że biuro prokuratora USA w Delaware wszczęło dochodzenie dotyczące "spraw podatkowych" - poinformowała telewizja CNN

"Traktuję to bardzo poważnie, ale jestem przekonany, że profesjonalna i obiektywna ocena tych kwestii udowodni, że działałem zgodnie z prawem" - stwierdził Hunter Biden w oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta-elekta - Joe Bidena. Ten natomiast zapewnił w osobnym komunikacie, że jest "dumny ze swojego syna, który w ostatnich miesiącach musiał mierzyć się z wieloma ataki". 

Nowe śledztwo ws. Huntera Bidena. Trump i jego współpracownicy wzięli go na celownik dawno temu

Agencja Associated Press poinformowała, że według osoby zaznajomionej ze sprawą dochodzenie podatkowe w sprawie młodszego z Bidenów dotyczy niektórych z jego chińskich transakcji biznesowych.

Z kolei prezydent Donald Trump oraz jego bliscy współpracownicy już od kilku miesięcy sugerują, że należy zbadać powiązania Bidenów z ukraińskim biznesem - dotyczy to zwłaszcza okresu, gdy wiceprezydentem w gabinecie Baracka Obamy był Joe Biden.

Urzędujący prezydent USA miał zresztą naciskać na nowo wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by ten zainicjował śledztwo w tej sprawie. Między innymi za owe naciski Trump stanął później przed Izbą Reprezentantów w ramach procedury impeachmentu. Z oskarżeń oczyścił go Senat

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Trump wysuwał korupcyjne oskarżenia wobec 50-latka również w trakcie kampanii prezydenckiej, choć jak na razie żadne z nich nie zostało udowodnione przed sądem. 

"Jeśli Republikanie utrzymają kontrolę nad Senatem Stanów Zjednoczonych [głosy w Georgii wciąż są liczone - red.], przesłuchania w sprawie finansów Huntera - i wszelkich powiązań z ojcem - są przesądzone. A jeśli śledztwo przerodzi się w formalne zarzuty, dla Bidenów nie będzie to już wyłącznie problem polityczny" - pisze Anthony Zucker, dziennikarz BBC. 

Nowe śledztwo ws. Huntera Bidena przypadło na czas, w którym jego ojciec kompletuje swój przyszły gabinet. W tym tygodniu prezydent-elekt ogłosił, że nowym sekretarzem obrony USA zostanie Lloyd Austin.

Więcej o: