Zakaz lotów przedłużony do 31 grudnia. Nowe rozporządzenie przewiduje wyjątki

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym, zostanie on przedłużony do 31 grudnia. Z zakazu wyłączone zostały między innymi państwa Unii Europejskiej, strefy Schengen, a także lotniska w Illinois i Nowym Jorku w USA.

Do wtorku 8 grudnia obowiązuje zakaz, zgodnie z którym zabronione jest wykonywanie międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Armenii, Jordanii, Kosowa, Macedonii, Serbii oraz Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem lotnisk w Nowym Jorku i Illinois).

Zima w SzwajcariiPogoda w Europie. Opady śniegu w Alpach mogą przekroczyć rekordowy poziom

Nowe rozporządzenie ws. zakazu lotów. Bez większych zmian

Nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów nie wprowadza większych zmian. Wciąż dozwolone będą loty:

  • do/z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen,
  • stanów Illinois (Chicago) i Nowy Jork w USA,
  • czarterowe,
  • z lotnisk położonych w państwach, które notyfikowały RP wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku COVID-19.

Zakaz nadal dotyczy również lotów z i do krajów, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Wyjątki w zakresie zakazu lotów międzynarodowych

Na liście wyjątków związanych z zakazem lotów międzynarodowych znajdują się samoloty wykonujące rejsy międzynarodowe m.in.:

  • na zlecenie Prezesa Rady Ministrów,
  • za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego,
  • realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.,
  • wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
  • z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

OMONBiałoruś. Ściągnęła kominiarkę z twarzy OMON-owca. Jest wyrok

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? „Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia”
Więcej o: