Amerykańskie media: Lloyd Austin zostanie nowym sekretarzem obrony. Historyczna nominacja

Emerytowany generał Lloyd Austin zostanie szefem resort obrony w rządzie Joe Bidena - informują amerykańskie media. Nominacja ma zostać oficjalnie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Jeśli zostanie zatwierdzona, Austin będzie pierwszym czarnoskórym na stanowisku szefa Pentagonu.

Oficjalne ogłoszenie nominacji Lloyda Austin na stanowisko sekretarza obrony USA może nastąpić już we wtorek - informuje portal Politico. Propozycja ze strony prezydenta-elekta Joe Bidena miała wyjść natomiast w niedzielę i została zaakceptowana tego samego dnia. Wcześniej spekulowało się, że wybór może paść na Michèle Flournoy, która pełniła wysokie funkcje w Pentagonie za kadencji Billa Clintona i Baracka Obamy. 

67-letni Austin jest absolwentem akademii wojskowej West Point. Przez ponad 40 lat służył w amerykańskich siłach zbrojnych. W 2010 roku dowodził wojskami USA w Iraku. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy sił lądowych a w 2013 stanął na czele Centralnego Dowództwa (CENTCOM). To właśnie Austin opracował i zaczął wdrażać strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. W 2016 roku przeszedł na emeryturę.

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

USA. Lloyd Austin prawdopodobnie zostanie nowym sekretarzem obrony

Jeden z informatorów Politico powiedział, że prezydent-elekt wybrał Austina, ponieważ ten dobrze radził sobie w sytuacjach kryzysowych i jest szanowany w wojsku. Co więcej, wojskowy współpracował z Bidenem, gdy ten był jeszcze wiceprezydentem (w trakcie prezydentury Obamy) i właśnie wtedy miał zyskać zaufanie polityka. 

Aby zostać szefem Pentagonu, Austin będzie musiał uzyskać zgodę Kongresu na odstąpienie od reguł powoływania cywilnego kierownictwa resortu obrony. Mówią one o tym, że od czasu odejścia ze służby oficera do objęcia przez niego tego stanowiska musi upłynąć co najmniej siedem lat. Tego rodzaju zgodę uzyskał wcześniej pierwszy szef Pentagonu w rządzie prezydenta Trumpa - generał James Mattis.

Prezydent USA Donald Trump USA. Trump rozważa "prewencyjne" ułaskawienie trójki swoich dzieci

Jeśli zostanie zatwierdzona, Austin będzie pierwszą osobą czarnoskórą na stanowisku szefa Pentagonu. Stanie on na czele resoru, któremu podlega 1,3 mln żołnierzy, i który dysponuje budżetem w wysokości 750 mld dolarów.

Więcej o: