Chiny bêd± kontrolowaæ zmiany pogody. "Zasiej±" chmury, by wywo³aæ opady lub st³umiæ gradobicia
Chiny chcą do 2025 roku rozwinąć zaawansowany system kontroli pogody - informuje CNN. W tym tygodniu chiński rz±d poinformował, że poszerza obszar, na którym testowany będzie eksperymentalny program powodujący zmiany pogodowe. Teren ten obejmie 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, co wynosi około 1,5 raza więcej niż obszar Indii.
Program zmian pogodowych
Chiński rząd uzasadnia, że dzięki przełomowym badaniom i zastosowaniu nowoczesnych technologii program kontroli pogody będzie zapobiegał zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa. Politycy zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych pięciu lat łączny obszar pokryty sztucznymi opadami deszczu lub śniegu osiągnie 5,5 mln km2, a ponad 580 000 km2 zostanie objętych technologiami tłumienia gradobicia.
Celem rozwoju programu kontrolowania zmian pogodowych jest ochrona pól uprawnych, ochrona lasów i łąk przed pożarami i zapobieganie suszy i upałom. Chińczycy już wcześniej pokazali jak w praktyce działa ich rozwiązanie. W 2008 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zmieniły zachmurzenie, aby uniknąć deszczu podczas zawodów sportowych. Technologia ta jest również używana podczas ważnych państwowych uroczystości.
Wstrzykiwanie jodku srebra do chmur
Według CNN Chiny w latach 2012-2017 wydały ponad 1,34 miliarda dolarów na różne programy kontrolujące pogodę. Według państwowej agencji informacyjnej Xinhua w ubiegłym roku modyfikacja pogody pomogła zmniejszyć o 70 proc. szkody spowodowane gradem w zachodnim regionie Chin, Xinjiang, kluczowym obszarze rolniczym.
Technologia wykorzystywania przez Chińczyków nazywa się cloud seeding - zasiewanie chmur. Polega ona na wstrzykiwaniu jodku srebra do chmur zawierających dużo wilgoci, co powoduje większą kondensację cząsteczek, a w konsekwencji opady. Wcześniej zasiewanie chmur było stosowane w Emiratach Arabskich i nie spotkało się z tak dobrymi rezultatami. Zamiast zwalczyć suszę w kraju, wywołano poważny problem z opadami i anomalie pogodowe.
Wykorzystanie kontroli pogody w razie wojny
Sąsiednie Indie wyraziły sprzeciw chińskiej technologii kontrolowania pogody, ze względu na to, że rolnictwo tego kraju jest uzależnione od monsunu, który wskutek zmian klimatycznych jest bardzo nieprzewidywalny. Indie obawiają się, że zwiększanie opadów może być asem w rękawie Chin, w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego w regionie górskim.
-
Pogoda. Zima wraca. IMGW: Bêdzie ¶nieg, ¶lisko, mo¿e byæ te¿ jeszcze bardzo mro¼no
-
W berliñskim szpitalu wykryto brytyjski szczep koronawirusa. Ca³a klinika na kwarantannie
-
Macierewicz zablokowa³ emisjê filmu Stankiewicz? Jest o¶wiadczenie podkomisji smoleñskiej
-
Podczas kuligu 15-latka uderzy³a w drzewo. Zmar³a w szpitalu
-
Mazowsze. Auto osobowe zderzy³o siê z ciê¿arówk±. Nie ¿yje dwoje dzieci
- Rozpadaj±cy siê B-52 zrzuci³ bomby j±drowe na USA. My¶lano, ¿e do eksplozji zosta³ jeden krok [TAKA CIEKAWOSTKA]
- Dworczyk: Wszystkie terminy do 31 marca zosta³y zarezerwowane. Nie mamy ju¿ wolnych szczepionek
- Szef RE chce, by koncerny wywi±za³y siê z umów na dostawy szczepionek. Nie wykluczy³ kroków prawnych
- ¦nieg na koniec miesi±ca. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami. Spadnie nawet 35 cm
- Andrzej Olechowski: je¶li w tym roku Platforma siê nie wykokosi, to mo¿e siê rozsypaæ