Chiny będą kontrolować zmiany pogody. "Zasieją" chmury, by wywołać opady lub stłumić gradobicia

Chiński rząd chce rozszerzyć eksperymentalny program kontrolowania pogody na obszar większy niż wynosi terytorium Indii. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć straty upraw rolnych i chronić państwo przed suszą.

Chiny chcą do 2025 roku rozwinąć zaawansowany system kontroli pogody - informuje CNN. W tym tygodniu chiński rząd poinformował, że poszerza obszar, na którym testowany będzie eksperymentalny program powodujący zmiany pogodowe. Teren ten obejmie 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, co wynosi około 1,5 raza więcej niż obszar Indii.

Zobacz wideo Prof. Malinowski: Cały czas możemy uniknąć najgorszego

Program zmian pogodowych

Chiński rząd uzasadnia, że dzięki przełomowym badaniom i zastosowaniu nowoczesnych technologii program kontroli pogody będzie zapobiegał zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa. Politycy zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych pięciu lat łączny obszar pokryty sztucznymi opadami deszczu lub śniegu osiągnie 5,5 mln km2, a ponad 580 000 km2 zostanie objętych technologiami tłumienia gradobicia.

Koronawirus. Wyciekły 'akta Wuhan'. CNN: Chiny zbagatelizowały epidemię (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Wyciekły "akta Wuhan". CNN: Chiny zbagatelizowały epidemię

Celem rozwoju programu kontrolowania zmian pogodowych jest ochrona pól uprawnych, ochrona lasów i łąk przed pożarami i zapobieganie suszy i upałom. Chińczycy już wcześniej pokazali jak w praktyce działa ich rozwiązanie. W 2008 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zmieniły zachmurzenie, aby uniknąć deszczu podczas zawodów sportowych. Technologia ta jest również używana podczas ważnych państwowych uroczystości.

Wstrzykiwanie jodku srebra do chmur

Według CNN Chiny w latach 2012-2017 wydały ponad 1,34 miliarda dolarów na różne programy kontrolujące pogodę. Według państwowej agencji informacyjnej Xinhua w ubiegłym roku modyfikacja pogody pomogła zmniejszyć o 70 proc. szkody spowodowane gradem w zachodnim regionie Chin, Xinjiang, kluczowym obszarze rolniczym.

Stephen Ellison ratuje tonącą kobietę w ChinachChiny. Brytyjski dyplomata okrzyknięty bohaterem. Uratował tonącą z rzeki

Technologia wykorzystywania przez Chińczyków nazywa się cloud seeding - zasiewanie chmur. Polega ona na wstrzykiwaniu jodku srebra do chmur zawierających dużo wilgoci, co powoduje większą kondensację cząsteczek, a w konsekwencji opady. Wcześniej zasiewanie chmur było stosowane w Emiratach Arabskich i nie spotkało się z tak dobrymi rezultatami. Zamiast zwalczyć suszę w kraju, wywołano poważny problem z opadami i anomalie pogodowe.

Wykorzystanie kontroli pogody w razie wojny

Sąsiednie Indie wyraziły sprzeciw chińskiej technologii kontrolowania pogody, ze względu na to, że rolnictwo tego kraju jest uzależnione od monsunu, który wskutek zmian klimatycznych jest bardzo nieprzewidywalny. Indie obawiają się, że zwiększanie opadów może być asem w rękawie Chin, w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego w regionie górskim.

Więcej o: