Półnagi mężczyzna pojawił się "w kadrze" u litewskiego posła znanego z homofobicznych poglądów

W trakcie zdalnych obrad komisji kultury litweskiego sejmu za plecami posła Petrasa Gražulisa pojawił się półnagi mężczyzna. To wydawałoby niepozorne zdarzenie nabrało sporego rozgłosu, ponieważ Gražulis znany jest nie tylko z traktowanych wybiórczo konserwatywnych poglądów, ale i homofobicznych zachowań.

O sprawie poinformował portal LRT.lt. Tuż przed tym jak Petras Gražulis miał zabrać głos podczas zdalnego posiedzenia komisji kultury litewskiego sejmu, w kadrze pojawił się półnagi mężczyzna. Krótko potem parlamentarzysta wyłączył kamerkę internetową, by powrócić na obrady po kilku sekundach. Nagranie z posiedzenia można obejrzeć poniżej (od 13:48). 

 

Litwa. Półnagi mężczyzna pojawił się za plecami konserwatywnego posła

Vytautas Juozapaitis, przewodniczący sejmowej komisji kultury, stwierdził, że osoby postronne nie powinny brać udziału w pracach posłów, ponieważ "bez wątpienia mogą one wywierać wpływ na ich decyzje". 

"Członkowie parlamentu powinni zadbać o to, by w trakcie obrad nikt nie przebywał w ich przestrzeni domowej" - podkreślił Juozapaitis, dodając, że sam nie zauważył półnagiego mężczyzny. 

József SzájerKim jest József Szájer? Obrońca "świętości rodziny" przyłapany na orgii

"Taka sytuacja nasuwa pewne pytania. Można oczywiście powiedzieć, że jest to sfera prywatna, ale zdarzyło się to przecież podczas obrad sejmowej komisji" - powiedział Juozapaitis. Jego zdaniem, "w kadrze" u Gražulisa mógł się pojawić ktoś z rodziny (np. w celu rozwiązania problemów technicznych z komputerem). 

Portal LRT.lt próbował skontaktować się z Gražulisem - bez rezultatu. 

Petras Gražulis znany jest z homofobicznych zachowań i wybiórczego konserwatyzmu 

Litewskie media zapewne nie poświęcałyby temu zdarzeniu tak wiele miejsca, i nie snuły kolejnych spekulacji na temat jego orientacji Gražulisa, gdyby nie jego polityczny "dorobek". Od 1990 r. polityk działał w Litewskiej Partii Chrześcijańskich Demokratów. To właśnie z ramienia tego ugrupowania po raz pierwszy uzyskał mandat poselski - miało to miejsce w 1996 r. Później działał w Związku Chrześcijańskich Demokratów oraz partii Porządek i Sprawiedliwość. W 2020 r. uzyskał mandat jako kandydat niezależny. 

W 2013 r. Gražulis został aresztowany przez policję w związku z agresywnym zachowaniem i zakłócaniem Baltic Pride w Wilnie. W 2019 r. litewskie media ustaliły, że polityk nakłaniał partnerkę do dokonania aborcji, pomimo deklarowanych publicznie konserwatywnych poglądów. 

Zobacz wideo Imiona ofiar homofobii na budynku MEN. Komentuje wicerzecznik PiS