Rzym. Całe rodziny jeży, ropuch i pustułek wprowadziły się do Koloseum. Sprzyja im brak turystów

Pracownicy parku archeologicznego wokół Koloseum zaobserwowali, że wśród zabytków zamieszkały całe rodziny różnych gatunków zwierząt. Jeżom, ropuchom i pustułkom sprzyja cisza, która jest skutkiem epidemicznych obostrzeń.
Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt

Rzymskie Koloseum, podobnie jak inne włoskie zabytki, zostało zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. Ciszę i spokój, które gwarantuje ograniczony ruch turystyczny, wykorzystały zwierzęta. Z doniesień dyrektorki parku archeologicznego wokół Koloseum Alfonsiny Russo wynika, że zamieszkały tam całe rodziny jeży, ropuch oraz pustułek. Badaczka napisała na Instagramie, że zwierzęta wychodzą ze swoich nor, żeby pospacerować po Ogrodach Farnese lub wykąpać się w jednej z sadzawek nieopodal Domu Westalek. 

 

Niektóre ze zwierząt, które zamieszkały w Koloseum i jego okolicach, nie zapadły jeszcze w zimowy sen ze względu na wyjątkowo wysoką temperaturę w październiku i listopadzie. Wyjątkowo ciepła jesień opóźniła okres hibernacji jeży i innych stworzeń. 

Globalne ocieplenie będzie odczuwalne w najbliższych pięciu latach2020 niemal najcieplejszym rokiem w historii. Na Syberii cieplej o 5 st.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zwierzęta mają więcej przestrzeni dla siebie

O tym, że zwierzęta poczuły większą swobodę w związku z ograniczeniem działalności człowieka w czasie pandemii koronawirusa, opowiadał w czerwcu Marek Józefiak z Greenpeace Polska, który był gościem radiowej Trójki. Mówił on, że natura skorzystała na obostrzeniach przede wszystkim tam, gdzie ruch turystyczny był największy.

- Takim miejscem w Polsce są choćby Tatry, które co roku odwiedza kilka milionów turystów. Także ten wpływ człowieka na przyrodę jest tu bardzo wyraźny. Teraz dostajemy sygnały, że zwierzęta poczuły, że mają więcej przestrzeni dla siebie - mówił Józefiak.

Działaczowi Greenpeace Polska wtórował podróżnik Michał Szczęśniak. - W Wenecji pojawiły się delfiny, których dawno tam nie było. W Kolumbii, na wybrzeżu, zaobserwowano wieloryby, których lata ludzie nie widzieli. Więc ten czas był dobry dla natury - ocenił.

Mazowsze. 2 promile, staranowany radiowóz i 100 km/h bez jednej oponyMazowsze. 2 promile, staranowany radiowóz i 100 km/h bez jednej opony

Więcej o: