Białoruś. Największy portal stracił status środka masowego przekazu. Za "dyskredytowanie organów rządowych"

Sąd w Mińsku zdecydował, że największy białoruski portal internetowy już nie jest środkiem masowego przekazu. Dziennikarze nie będą mogli uczestniczyć w konferencjach prasowych.

Największy białoruski portal internetowy "TUT.by" został pozbawiony statusu środka masowego przekazu. Decyzja sądu gospodarczego w Mińsku oznacza, że dziennikarze portalu nie będą mogli oficjalnie uczestniczyć w konferencjach prasowych, ani być obecnymi na demonstracjach opozycji. Wcześniej, 1 października, portalowi odebrano status medium internetowego.

Zobacz wideo Starcia na Białorusi po sekretnym zaprzysiężeniu Łukaszenki

Białoruski sąd uzasadnia decyzję

Ministerstwo informacji Białorusi zarzuciło portalowi "TUT.by" między innymi dyskredytowanie organów rządowych i podawanie nieprawdziwych informacji. Obrona argumentowała, że pozbawienie statusu środka masowej informacji naruszy prawo obywateli na otrzymywanie bezstronnej informacji.

Protesty na BiałorusiBiałoruś. Skazano pięcioro dziennikarzy, za udział w weekendowych protestach

Portal zaskarży decyzję sądu

Ludmiła Czekina, dyrektorka generalna portalu po procesie powiedziała, że spodziewała się takiego wyroku.

Decyzja sądu nie była dla nas nieoczekiwana. My ją zaskarżymy w sądzie wyższej instancji w celu obrony praw naszych i naszych czytelników

- powiedziała Czekina.

Zgodnie z białoruskim prawem, sąd może odebrać status medium po zignorowaniu dwukrotnego ostrzeżenia od ministerstwa informacji.

Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruskie wojsko na granicy. "Jednostki w pełnej gotowości bojowej"

Największy białoruski portal

Portal internetowy "TUT.by" założył nieżyjący od pół roku biznesmen i filantrop Juryj Zisser. Podczas tegorocznych powyborczych protestów opozycji dla wielu Białorusinów stał się jedynym źródłem niezależnej informacji. Dzięki dobrej pracy informatyków portal pracował nawet wtedy, gdy dostęp do innych mediów był zablokowany. Jest to największe niezależne źródło informacji o wydarzeniach na Białorusi.

Więcej o: