Słowacja. Były szef policji zatrzymany w ramach akcji "Judasz". Jest podejrzewany o korupcję

W czwartek rano zatrzymano byłego szefa słowackiej policji. Milan Lucanský wraz z siedmioma innymi osobami jest podejrzewany o korupcję.

Słowacka Narodowa Agencja Kryminalna w ramach akcji pod kryptonimem "Judasz" już wczoraj zatrzymała sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji i służb specjalnych. Dziś rano na przesłuchanie stawił się były szef policji Milan Lucanský, który wrócił do kraju z Chorwacji.

Korupcja na wysokich szczeblach policji

"Denník N" podaje, że zarzuty dotyczące korupcji są stawiane w sumie ośmiu osobom. Gazeta informuje, że jest wśród nich obecny zastępca dyrektora słowackiego kontrwywiadu Boris Bena, a także były szef tej służby Peter Gasparovic. Śledczy podejrzewają, że osoby na wysokich stanowiskach od dłuższego czasu były zaangażowane w prowadzenie działalności przestępczej.

Szef policji zatrzymany

Jak donoszą słowackie media, aresztowania mają związek z wcześniejszą operacją o nazwie "Czyściec". Postawiono w niej zarzuty Tiborovi Gašparovi, który był poprzednikiem zatrzymanego dziś Milana Lucanskiego na stanowisku szefa policji. Zdaniem śledczych Gašpar stworzył zorganizowaną grupę przestępczą. Miał dopuścić się nadużycia władzy i korupcji.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”

Do wzmożonych aresztowań funkcjonariuszy policji i osób związanych z wymiarem sprawiedliwości dochodzi częściej od wyborów parlamentarnych, które odbyły się w lutym. Obecnie premierem Słowacji jest Igor Matovic z konserwatywnej partii Zwyczajni Ludzie.

Więcej o: