Słowacja. Halny wywołał rzadko spotykane zjawisko - odwrócony wodospad [WIDEO]

Zjawisko odwróconego wodospadu udało się nagrać w Tatrach słowackiemu przewodnikowi Miroslavovi Ziakowi. Tego typu sytuacje - rzecz jasna - nie są trwałe i występują tylko wtedy, gdy silny wiatr wypycha w górę zwały wody.

Niezwykłe zjawisko pojawiło się przy wodospadzie Ciężka Siklawa, w niedostępnym dla turystów odgałęzieniu Doliny Białej Wody w słowackiej części Tatr. Odwrócony wodospad powstał wskutek silnego halnego, gdy prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h - informuje "Dziennik Polski".

Inwersja w TatrachZjawisko inwersji w Tatrach. Na szczytach było cieplej niż w dolinach

Słowacja. Nagranie z odwróconego wodospadu podbija sieć

Nagranie tego niecodziennego zjawiska zostało udostępnione na profilu alavanche.sk na Facebooku. Widać na nim, jak silny wiatr wypycha kaskady wody z Ciężkiej Siklawy, tworząc w ten sposób odwrócony wodospad.

To nie pierwszy raz, gdy udaje się zaobserwować tak niecodzienne zjawisko. W tym roku podobna sytuacja wydarzyła się w Szkocji, gdzie huragan Ciara odwrócił bieg wody w wodospadzie Jenny's Lum. Wówczas również nagranie pojawiło się w sieci.

Wodospad odwrócony 'do góry nogami' przez huragan CiaraSzkocja: wodospad popłynął do góry. Wszystko przez huragan Ciara [WIDEO]

Dla wielu turystów, którzy dostrzegliby taką sytuację na żywo, byłoby to wręcz niezgodne z prawami fizyki. Eksperci są jednak zdania, że odwrócony wodospad może pojawiać się zdecydowanie częściej, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, narażonych na silne podmuchy wiatru.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami