Kolejny węgierski europoseł ma kłopoty. Porównał słowa szefa EPL do sloganów Gestapo

Politycy Europejskiej Partii Ludowej chcą głosowania w sprawie wykluczenia węgierskiego europosła Tamasa Deutscha. Polityk związany z partią Fidesz użył porównania do Gestapo w wypowiedzi o szefie EPL Manfredzie Weberze.
Zobacz wideo Morawiecki: PiS zawsze postępuje zgodnie z polską racją stanu. W Sejmie okrzyki: Hańba! Polska!

W Unii Europejskiej trwa spór o powiązanie wypłat ze wspólnotowego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się dwa kraje - Polska i Węgry. Rządy obu państw zagroziły, że zawetują budżet UE na lata 2021-2027. Podczas jednej z debat w Parlamencie Europejskim pochodzący z Niemiec przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber skrytykował "nieodpowiedzialny" spór i zaapelował do Węgier i Polski o rezygnację z weta. Na te słowa ostro zareagował polityk węgierskiej partii Fidesz i jeden z jej założycieli, Tamas Deutsch.

- Kiedy Weber mówi, że nie mamy się czego obawiać, jeśli niczego nie ukrywamy, przypomina mi, że Gestapo i węgierska tajna policja AVH miały ten sam slogan. Historia pokazała jednak, że nawet ci, którzy nie mieli nic do ukrycia, mieli wszelkie powody, by się bać - powiedział Deutsch. 

Słowa Tamasa Deutscha spotkały się ze stanowczą reakcją posłów EPL. Niemiecki dziennik "Die Welt" informuje, że napisali oni list do przewodniczącego grupy, prosząc o zgodę na formalne głosowanie w sprawie wykluczenia węgierskiego polityka. Politycy mają podjąć decyzję w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 9 grudnia. 

Kompromitacja polityków Fideszu. Europoseł József Szájer uczestniczył w orgii

To nie pierwsza kompromitacja polityka Fideszu w ostatnich dniach. W piątek 27 listopada belgijska policja zatrzymała węgierskiego europarlamentarzystę Józsefa Szájera, ponieważ uczestniczył w orgii, łamiąc tym samym obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W seks-imprezie miało brać udział ok. 25 osób, w tym przede wszystkim mężczyźni. W niedzielę 29 listopada polityk ogłosił, że rezygnuje z mandatu europosła. 

József SzájerKim jest József Szájer? Obrońca "świętości rodziny" przyłapany na orgii

Fidesz zawieszony w prawach członka EPL

Partia Fidesz, do której należą Tamas Deutsch, József Szájer oraz premier Węgier Victor Orban, została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej w marcu 2019 roku. O wykluczenie lub zawieszenie Fideszu wystąpiło wówczas 13 partii członkowskich EPL. Powodem podjęcia takiej decyzji były działania uznawane za wymierzone w niezależność sądownictwa, podważanie autonomii uniwersytetów oraz negatywna kampania z wykorzystaniem wizerunku ówczesnego szefa KE Jeana-Claude'a Junckera.

Victor Orban pokazał zdjęcie z kościoła w WarszawieVictor Orban pokazał zdjęcie z Warszawy. Modli się w kościele. "Roraty"

Więcej o: