Koronawirus w Korei Pnocnej. Kim Dzong Un podejmuje "dziaania prewencyjne", obywatelom grozi gd

Korea Pnocna zdecydowaa si na kolejne "dziaania prewencyjne" w zwizku z epidemi koronawirusa. Decyzje podejmowane przez pnocnokoreask administracj mog wskazywa na to, e w kraju nie dzieje si dobrze.

Choć Korea Północna nie przyznała się publicznie do ani jednego przypadku COVID-19 w swoich granicach, eksperci przyglądający się sytuacji w tym kraju podejrzewają, że północnokoreański system opieki zdrowotnej ma poważne kłopoty. Mogą o tym świadczyć najnowsze "działania prewencyjne", które wprowadził reżim Kim Dzong Una.

Od poniedziałku 30 listopada w Korei Północnej obowiązują nowe, surowsze restrykcje związane z epidemi koronawirusa. Władze podjęły decyzję o zwiększeniu liczby posterunków na przejściach granicznych i zaostrzeniu zasad związanych z połowami na obszarach przybrzeżnych. Co więcej, Pjongjang drastycznie ograniczył relacje handlowe z Chinami.

Kim Dzong UnHakerzy z Korei Północnej chcieli wykraść informacje o szczepionce

Korea Północna coraz trudniej dostępna. Ograniczenie handlu z Chinami może mieć poważne konsekwencje

Amerykańska telewizja CNN informuje, powołując się na dane opublikowane przez chińską administrację celną, że w październiku 2020 roku Pekin wyeksportował do Pjongjangu towary o wartości zaledwie 253 000 dolarów. Oznacza to spadek o 99 proc. w stosunku do września 2020 roku. To istotne, bo Chiny eksportują ponad 90 proc. towarów, które docierają do Korei Północnej z zagranicy. Posunięcie Kim Dzong Una i jego administracji wydaje się tym bardziej ekstremalne, że w ostatnim czasie Chiny kontynentalne informują tylko o kilku nowych przypadkach koronawirusa każdego dnia.

Do zagranicznych mediów docierają także informacje z Korei Północnej o egzekucji dwóch osób, które złamały przepisy związane z epidemią. Jedną z nich miał być celnik, który nie przestrzegał zasad zapobiegania wirusom podczas importu towarów z Chin.

koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Chińscy naukowcy uważają, że koronawirus nie narodził się w Wuhan

Korea Pnocna nie potwierdziła publicznie informacji o spadku importu towarów z Chin ani nie skomentowała doniesień o egzekucjach, ale eksperci uważają, że nerwowe ruchy Kim Dzong Una mogą świadczyć o tym, że jego kraj ma poważne problemy w walce z epidemią koronawirusa. Ograniczenie handlu z Chinami oznacza ryzyko dla dostaw żywności i paliw do Korei Północnej. Można podejrzewać, że władze państwowe nie posuwałyby się tak daleko, gdyby sytuacja nie była poważna. 

- Fakt, że otrzymujemy tak wiele raportów sugerujących, że doszło do masowych blokad, rozpraw i możliwych egzekucji, mówi mi, że dzieje się coś ważnego. I to nie wróży dobrze nie tylko gospodarce kraju, ale także zdolność wielu ludzi do codziennego radzenia sobie w Korei Północnej - w rozmowie z CNN powiedział Evans Revere, były zastępca sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej