Holandia chce postawić Polskę przed Trybunałem. Autor uchwały: Jesteśmy przygotowani na najgorszy scenariusz

We wtorek holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę, według której rząd Holandii postawi Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za naruszenie zasad praworządności. - Jesteśmy przygotowani na najgorszy scenariusz, gdy atak na praworządność będzie trwał - mówi autor uchwały.

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się sprawa przeciwko Polsce w sprawie upolitycznienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok zapadnie na początku przyszłego roku. Tymczasem holenderski parlament podjął wczoraj uchwałę, która zobowiązuje premiera Marka Rutte do postawienia Polski przed TSUE za łamanie zasad praworządności. Aż 124 z 150 parlamentarzystów opowiedziało się za takim rozwiązaniem.

Zobacz wideo Prof. Hausner: Najcięższym grzechem rządzących jest osłabianie rządów prawa

Uchwała przeciwko Polsce

Holenderscy politycy zwracają uwagę, że polski rząd zignorował zalecenia Trybunału Sprawiedliwości UE o powołanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Autorzy uchwały podkreślają, że Polsce praworządność jest zagrożona.

Poseł Maarten Groothuizen, który jest współautorem uchwały przeciwko Polsce, mówił na antenie TVN24:

Mam nadzieję, że polski rząd zawróci z tej drogi. Ale jesteśmy też przygotowani na najgorszy scenariusz, gdy atak na praworządność będzie trwał.

Ursula von der LeyenSzefowa KE napisała list do Morawieckiego

Koniec łamania praworządności

Groothuizen opowiadał o tym, co znajduje się w treści uchwały i podkreślał, że wiele osób jest zaniepokojonym stanem praworządności i sądownictwa w tym kraju.

Rezolucja wzywa rząd do zbadania możliwości i rozpoczęcia przygotowań do wszczęcia sprawy przeciw Polsce w oparciu o unijne traktaty. A także, by sprawdzić, czy są inne kraje, które chciałyby dołączyć do takiego postępowania. Rezolucja wzywa też, by rząd zdał sprawozdanie z tych działań do końca lutego

- uzasadniał poseł.

Lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt skomentował holenderską uchwałę na Twitterze. Według niego jest to przykład na to, że należy wprowadzić zasadę powiązania praworządności z budżetem UE.

Parlament holenderski głosuje za zobowiązaniem rządu do wniesienia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ Komisji Europejskiej nie udało się położyć kresu łamaniu praworządności w Polsce. To oznaka nadchodzących wydarzeń i konieczności pilnego wprowadzenia mechanizmu praworządności

- napisał były premier Belgii.

Ursula von der LeyenUrsula von der Leyen odniosła się do mechanizmu praworządności

Więcej o: