Kolumbia. Odkryto "Kaplicę Sykstyńską Starożytności" - malowidła naskalne pochodzą sprzed 12 500 lat

W Kolumbii naukowcy odkryli 13-kilometrową ścianę pokrytą malowidłami sprzed 12 tysięcy lat. Rysunki przedstawiają ludzi i zwierzęta z czasów epoki lodowcowej. To jedno z największych na świecie odkryć prehistorycznej sztuki naskalnej nazwane zostało już "Kaplicą Sykstyńską Starożytności".

Jak podaje "Guardian", obrazy znajdują się na skałach odkrytych w amazońskim lesie deszczowym na terenie Serranía La Lindosa w Kolumbii. Okrzyknięta "Kaplicą Sykstyńską Starożytnych" ściana przedstawia dziesiątki tysięcy obrazów, na których widoczne są głównie wizerunki zwierząt i ludzi z epoki lodowcowej. Rysunki powstały nawet 12 500 lat temu na ścianie o długości 13 kilometrów.

 

W Kolumbii odkryto "Kaplicę Sykstyńską Starożytności". Rysunki naskalne pochodzą sprzed 12 tys. lat

Odkrycia dokonano już rok temu, jednak do tej pory znalezisko trzymane były w tajemnicy. Naukowcy podają, że na skałach widać wizerunki zwierząt, które wyginęły w czasie epoki lodowcowej. Dotyczy to m.in. mastodonta czy paleolama. Samego odkrycia dokonał brytyjsko-kolumbijski zespół, pracujący pod okiem czołowego eksperta w dziedzinie Amazonii i historii prekolumbijskiej profesora Josego Iriarte. - Zbadanie rysunków będzie zadaniem dla wielu pokoleń - przyznał naukowiec.

Archeolodzy zachwyceni są niezwykłą precyzją przedstawionych zwierząt i ludzi. Rysunki wykonane są na tyle dokładnie, że naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, jakie prehistoryczne zwierzęta zostały przedstawione przez przodków. Widać na nich ryby, żółwie, jaszczurki, ptaki, ludzi tańczących i trzymających się za rękę, czy noszących maski. Niektóre rysunki na ścianie umieszczone są tak wysoko, że ich dokładne obejrzenie było możliwe tylko przy wykorzystaniu dronów.

Szczątki psaSzwecja. Naukowcy odkryli grób psa sprzed 8 400 lat

Badania naukowców prowadzone były w tym miejscu od lat - już wcześniej w regionie Serranía de la Lindosa i w parku narodowym Chiribiquete odkrywano inne, mniejsze dzieła sztuki naskalnej. Aby dostać się na miejsce, trzeba jechać około dwóch godzin od San Jose del Guaviare. Następnie zespół archeologów i ekipa filmowa, która dostała prawa do stworzenia dokumentu na temat nowego znaleziska, musiała wędrować przez kolejne cztery godziny przez amazoński las.

Naukowcy odkryli ponad 100 sarkofagów i 40 posągów w Sakkarze w Egipcie.Egipt. Naukowcy odkryli "największy skarb roku": 100 sarkofagów i 40 posągów

Więcej o: