Indonezja. Erupcja wulkanu na wyspie Lembata. Władze ostrzegają przed "strumieniem lawy"

We wschodniej Indonezji doszło do erupcji wulkanu. Wybuch spowodował, że gęsta chmura dymu wzniosła się na wysokość ponad 4 tysięcy kilometrów. Prawie 3 tys. osób z 26 wiosek zostało ewakuowanych. Rząd informuje, że w wyniku wybuchu nikt nie ucierpiał.

Do erupcji wulkanu doszło w niedzielę (29 listopada) na wyspie Lembata we wschodniej prowincji Indonezji Nusa Tenggara. Według Raditya Jati, rzeczniki indonezyjskiej agencji ds. łagodzenia skutków katastrof, wybuch wulkanu na górze Ili Lewotolok spowodował wybuch paniki wśród okolicznych mieszkańców.

Indonezja. Wybuch wulkanu spowodował panikę wśród mieszkańców. Ewakuowano prawie 3 tys. osób

Agencja Reutera informuje, że blisko 2 800 osób z 26 wiosek musiało zostać ewakuowanych. Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych przekazało, że obszar wokół wulkanu może zostać zalany "gorącymi chmurami, strumieniem lawy, lawiną lawową i trującym gazem".

Prezydent-elekt Joe Biden.USA. Joe Biden poślizgnął się i uszkodził stopę podczas zabawy z psem

Rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof pokreślił, że na tę chwilę nie ma żadnych informacji o ofiarach śmiertelnych ani o osobach rannych w wyniku erupcji wulkanu. Ministerstwo transportu po wybuchu wydało ostrzeżenie dla lotnictwa, a lokalne lotnisko zostało zamknięte, ponieważ spadła na nie warstwa pyłu wulkanicznego.

Indonezja. Wulkan wybuchł po raz ostatni w 2017 r. Tuż przed erupcją podniesiono poziom alarmowy

Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych poinformowało również, że jeszcze przed erupcją ze względu na "rosnące niebezpieczeństwo" podniosło poziom alarmowy wulkanu do drugiego stopnia na czterostopniowej skali. Wulkan na wyspie Lembata wybuchł po raz ostatni w 2017 r.

Pobieranie próbki do testu na koronawirusa od małego dziecka (zdjęcie ilustracyjne)Singapur. Na świat przyszło zdrowe dziecko z przeciwciałami COVID-19

W Indonezji znajduje się ponad 130 aktywnych wulkanów. Wiele z nich wykazuje wysoką aktywność, ale eksperci podkreślają, że mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące od wykrycia wzmożonej aktywności do erupcji. Obecnie w Indonezji znajdują się jeszcze dwa wulkanu na drugim stopniu zagrożenia: wulkan Merapi na wyspie Jawa oraz Sinabung na Sumatrze.

Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli
Więcej o: