Wierni w Serbii i Czarnogórze całują zmarłych na COVID-19 biskupów przed pochówkiem. Setki zakażeń

W ostatnich tygodniach w Serbii i Czarnogórze na COVID-19 zmarło dwóch biskupów. W pogrzebach wzięły udział tłumy wiernych, którzy zgodnie z tradycją całowali ciała zmarłych przed pochówkiem. Po pogrzebach odnotowano wiele nowych zakażeń.

Wierni z Serbii i Czarnogóry pożegnali hierarchów kościoła prawosławnego, którzy zmarli na COVID-19. W ciągu ostatniego miesiąca zorganizowano pogrzeby, w których uczestniczyły setki ludzi. 30 października na COVID-19 zmarł metropolita Czarnogóry i Przymorza 82-letni Amfilochiusz, biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Wcześniej duchowny mówił, że nie musi nosić maski, ponieważ pielgrzymki są dla niego "szczepionką od Boga".

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Dr Sutkowski: Spadek liczby zakażeń koronawirusem wynika z trzech czynników

Nowe zakażenia

W mszy pogrzebowej Amfilochiusza uczestniczył 90-letni zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz. 20 listopada zmarł na COVID-19. Jego pogrzeb, w którym również uczestniczyła duża liczba wiernych, odbył się 22 listopada. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Ograniczenia pogrzebowe

Nad trumną zmarłego przedstawiciele kościoła stali wspólnie bez maseczek i nie przestrzegali zasad dystansu społecznego. Ponadto, podczas pogrzebu tradycją jest pocałowanie ciała zmarłego przed pochówkiem. Mimo zagrożenia zakażeniem koronawirusem nie zrezygnowano z tego symbolicznego gestu.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Ile kosztuje pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19?

Po uroczystościach pogrzebowych odnotowano setki nowych zakażeń. Wcześniej władze Czarnogóry potępiły nieprzestrzeganie restrykcji sanitarnych przez duchownych, a resort zdrowia ostrzegał przed drastycznym wzrostem zakażeń, który może nastąpić po pogrzebie. Epidemiolodzy przestrzegali, że tradycja i wiara nie może być przesłanką do lekceważenia restrykcji sanitarnych. Zaapelowano też do głów kościoła, żeby dawały wiernym przykład godny naśladowania.

Więcej o: