Przyszły sekretarz stanu USA opowiedział o związkach z Polską. Ojczym jako jedyny ze szkoły przeżył Holokaust

Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu w gabinecie Joe Bidena, opowiedział, że jego ojczym Samuel Pisar był uczniem w szkole w Białymstoku. Jako jedyne dziecko z placówki przeżył Holokaust. Uciekł podczas marszu śmierci i ukrywał się w bawarskich lasach.

- Mój nieżyjący już ojczym był jednym z 900 dzieci w szkole w Białymstoku, ale jedynym, które po czterech latach w obozach koncentracyjnych przeżyło Holokaust - mówił podczas wtorkowego wystąpienia Antony Blinken, kandydat na szefa amerykańskiej dyplomacji. 

Joe BidenBiden przedstawia kandydatów na stanowiska. Sekretarz stanu powiązany z Polską

Antony Blinken wspomina ojczyma z Polski

Polityk dalej opisywał, że pod koniec wojny jego ojczym uciekł podczas marszu śmierci i ukrywał się w lasach w Bawarii. - Z kryjówki usłyszał dudnienie, to był czołg. Ale zamiast żelaznego krzyża, zobaczył namalowaną z boku pięcioramienną białą gwiazdę. Podbiegł do czołgu, właz się otworzył i spojrzał na niego afroamerykański żołnierz - opowiadał. - Upadł na kolana i powiedział tylko trzy słowa, które znał po angielsku, których nauczyła go przed wojną matka: Boże, pobłogosław Amerykę. Tacy jesteśmy, to Ameryka reprezentuje na świecie - mówił.

Dalej Blinken podkreślał, że w polityce międzynarodowej USA muszą być pewne siebie, ale działać również z pokorą. - Z pokorą, ponieważ nie możemy rozwiązać wszystkich problemów świata sami, musimy współpracować z innymi państwami - podkreślił.

Joe BidenWybory w USA. Joe Biden będzie dostawał tajne raporty wywiadowcze

Blinken kandydatem na sekretarza stanu USA. Rau gratuluje

We wtorek Joe Biden przedstawił kilka nominacji na kluczowe stanowiska. Sekretarzem stanu (urząd odpowiedzialny za sprawy zagraniczne) ma zostać Antony Blinken, który w latach 2015-2017 pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy. Wcześniej - w latach 2013-2015 był zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena, który był wówczas wiceprezydentem. Blinkenowi pogratulował polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. "Nie mogę się doczekać naszej współpracy w przyszłości. Jestem przekonany, żeby nadal rozwijać strategiczny sojusz zarówno dwustronnie, jak i w ramach NATO" - napisał.

Więcej o: