Joe Biden będzie dostawał tajne raporty wywiadowcze. Biały Dom zaczął przekazywać władzę elektowi

Biały Dom zgodził się na przekazywanie Joe Bidenowi tajnych raportów wywiadowczych, jakie otrzymuje amerykański prezydent. To kolejny element rozpoczętego w poniedziałek procesu przygotowywania administracji Joe Bidena do przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego, które koordynuje działanie amerykańskich agencji wywiadowczych, poinformowało, że Biały Dom wydał formalną zgodę na przekazywanie Joe Bidenowi pisemnej wersji briefingu wywiadowczego, jaki codziennie otrzymuje prezydent USA. Na razie nie wiadomo kiedy Biden otrzyma pierwszy taki raport. Mają być one jednak przekazywane regularnie.

Zespół Joe Bidena odpowiedzialny za przejmowanie władzy jest w kontakcie z Narodową Radą Bezpieczeństwa oraz Pentagonem. Nawiązano też kontakty z innymi rządowymi agencjami. Dla przyszłej administracji kluczowe są plany walki z koronawirusem - przede wszystkim dotyczące dystrybucji szczepionki na Covid-19.

Doradca Bidena: Już po wyborach

We wtorek cztery kolejne stany certyfikowały wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z wcześniejszymi danymi z komisji wyborczych w Pensylwanii, Nevadzie i Minnesocie zwyciężył Joe Biden a w Karolinie Północnej Donald Trump.

Prezydent Donald Trump nie uznał dotąd zwycięstwa kandydata demokratów, a jego sztab kontynuuje działania prawne. Doradca Joe Bidena Bob Bauer wyraził jednak przekonanie, że nie przyniosą one rezultatu. "Jest już po wyborach" - stwierdził Bauer.

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Donald Trump chce walczyć, ale zaczął współpracować

Jak już informowaliśmy, po prawie trzech tygodniach od wyborów prezydenckich rząd Donalda Trumpa rozpoczął formalny proces przygotowywania administracji Joe Bidena do przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych. Decyzja została podjęta po kilku kolejnych niekorzystnych dla prezydenta USA decyzjach sądów oraz certyfikowaniu zwycięstwa Joe Bidena w stanie Michigan.

Sztab Bidena uzyska pomieszczenia, środki finansowe oraz dostęp do rządowych informacji. Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że będzie kontynuował działania prawne. Poinformował jednak, że polecił członkom swojej administracji współpracę z zespołem prezydenta-elekta.

Więcej o: