Nocna likwidacja obozu migrantów w Paryżu. Zszokowany szef MSW domaga się wyjaśnień od policji

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w policji po nocnej likwidacji prowizorycznego obozu migrantów na placu Republiki w centrum Paryża. Znajdowało się tam ok. 500 namiotów. Media informują, że służby użyły przemocy zarówno wobec migrantów, jak i dziennikarzy oraz aktywistów.

Szef francuskiego MSW Gérald Darmanin napisał na Twitterze, że niektóre nagrania udostępnione w mediach społecznościowych pokazujące ewakuację obozowiska są - jak to określił - "szokujące". "Poprosiłem prefekta policji o szczegółowy raport przedstawiający rzeczywisty przebieg zdarzeń" - napisał minister spraw wewnętrznych.

Media obiegły ujęcia z akcji policjantów, do której doszło z poniedziałku na wtorek. Na materiałach widać, jak migranci są gwałtownie wyrzucani z namiotów. Ci, którzy oponowali, byli kopani i bici pałkami. Miało dojść do przepychanek i incydentów również z udziałem przedstawicieli mediów i aktywistów działających na rzecz praw człowieka.

Policja w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że tworzenie takich obozów jest nielegalne, a osoby potrzebujące pomocy mogą ją otrzymać w specjalnych ośrodkach.

Jak mówiła w rozmowie z agencją Associated Press Corinne Torre z organizacji Lekarze Bez Granic, większość migrantów pochodzi z Afganistanu, Somalii i Erytrei. Niektórym z nich odmówiono azylu, inni próbują złożyć wnioski.

Francja. Zlikwidowany obóz migrantów w Paryżu

Po zdarzeniu szef partii Zielonych oraz lider partii Socjalistycznej Olivier Faure domagali się wycofania ustawy o globalnym bezpieczeństwie, która przewiduje m.in. kary za złośliwe wykorzystywanie wizerunku policjantów w mediach społecznościowych. Do zdarzenia doszło na dzień przed głosowaniem nad ustawą w Zgromadzeniu Narodowym.

Migranci pojawili się na placu tydzień po tym, jak funkcjonariusze policji zlikwidowali nielegalny obóz w pobliżu stadionu Stade de France znajdującego się na przedmieściach Paryża.

Zobacz wideo Strajk Kobiet. Tak wyglądały protesty po zatrzymaniu fotoreporterki Agaty Grzybowskiej
Weź udział w dyskusji:
Nocna likwidacja obozu migrantów w Paryżu. Zszokowany szef MSW domaga się wyjaśnień od policji
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl