Słowacja. Anomalia pogodowa w Tatrach. W ciągu doby temperatura spadła o 20 stopni

Słowacki Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny (SHMU) poinformował, że wystarczyła zaledwie jedna doba, aby temperatura na Łomnicy w Wysokich Tatrach spadła z plus 4 do minus 16,3 stopni Celsjusza. Lokalni meteorologowie ostrzegają turystów przed znacznymi wahaniami temperatur.

Przedstawiciele SHMU przekazali, że tegoroczny listopad jest jednym z najcieplejszych w całej historii pomiarów. 19 listopada na Łomnicy i na terenie wsi Ganowce odnotowano odpowiednio 4 i 11,6 stopni Celsjusza, co jest najwyższym wynikiem od 80 lat działalności stacji pomiarowej.

Pogoda na tydzień 23-29 listopada (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na tydzień [23-29 listopada]. Synoptycy prognozują słońce, deszcz i śnieg

Słowacja. Rekordowy spadek temperatury na Łomnicy

Przez niemal cały pierwszy tydzień listopada, a także w 17. i 18. dniu tego miesiąca temperatura w najcieplejszych miejscach Słowacji osiągała około 15 stopni lub nawet zbliżała się do 20 stopni. Przekroczenie tej wartości nastąpiło 3 listopada w Moravskym Svatom Janie.

W trzeciej dekadzie obecnego miesiąca temperatury jednak zaczęły być wyraźnie niższe. Rekordowy spadek odnotowano na Łomnicy, gdzie 19 listopada słupki rtęci wskazywały 4 stopnie powyżej zera, natomiast dzień później było już minus 16,3 stopnie Celsjusza. Dzień później niemal w całym kraju odnotowano poranne przymrozki.

Słowacja. Przymrozki również na nizinach

Najsilniejsze przymrozki w ostatnich dniach pojawiły się w Popradzie (minut 11,6 stopnia) i Dudincach (minus 11,5 stopnia). Niskie temperatury odnotowano również na nizinach - w Hurbanowie na południu kraju było minus 5,1 stopni, w Trzebiszowie na wschodzie minut 5,5 stopnia, zaś w Koszycach minus 6,5 stopnia.

Pogoda długoterminowa na grudzień (zdj. ilustracyjne)Grudzień. Pogoda długoterminowa. Temperatura nieco wyższa niż zwykle

SHMU poinformował również o stopniowym rozprzestrzenianiu się suszy, zwłaszcza na północy i zachodzie Słowacji. Nadmiar wilgoci znajduje się obecnie jedynie w południowo-zachodniej części kraju. Mimo to w dalszym ciągu warunki określane są jako "normalne".

Zobacz wideo JASNÁ tatry Niżne to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji
Więcej o: