Rozpoczął się proces przekazywania władzy Bidenowi. Trump pisze o dalszej walce. "Wierzę, że zwyciężymy"

Po prawie trzech tygodniach od wyborów prezydenckich rząd Donalda Trumpa rozpoczął formalny proces przygotowywania administracji Joe Bidena do przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych. Decyzja została podjęta po kilku kolejnych niekorzystnych dla prezydenta USA decyzjach sądów oraz certyfikowaniu zwycięstwa Joe Bidena w stanie Michigan.

Mimo zwycięstwa Joe Bidena w wystarczającej liczbie stanów dających mu większość głosów elektorskich, Donald Trump nie uznawał zwycięstwa kandydata demokratów. Ogłosił siebie wygranym i przekonywał, że "skradziono" mu zwycięstwo. Zwolennicy prezydenta rozpowszechniali informacje o głosowaniu nieboszczyków, dokładaniu kart wyborczych i przerzucaniu głosów z Donalda Trumpa na Joe Bidena.

Donald TrumpPrawniczka, która kwestionowała wybory w USA, nie jest już w sztabie Trumpa

Administracja Trumpa przygotowuje się do przekazania władzy

Sztab prezydenta USA nie był jednak w stanie przedstawić dowodów na masowe oszustwa i przegrał około trzydzieści procesów sądowych albo wycofał swoje pozwy. W poniedziałek wniosek o unieważnienie ponad 8 tysięcy głosów odrzucił Sąd Najwyższy Pensylwanii.

Prezydent USA i jego zwolennicy naciskali na komisje wyborcze by wstrzymały certyfikowanie wyników głosowania. Presji nie poddały się jednak ani republikańskie władze Georgii, ani stanowa komisja wyborcza Michigan, która wczoraj stosunkiem głosów 3 do 0 certyfikowała wygraną Joe Bidena w tym stanie. Niedługo potem rządowa agencja GSA (General Services Administration) zainicjowała formalny proces przekazywania władzy ekipie prezydenta-elekta. Emily Murphy, szefowa GSA, podkreśliła w liście do Bidena, że żaden urzędnik Białego Domu nie naciskał na nią, by odwlekła lub przyspieszyła tę procedurę.

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Donald Trump: Będziemy kontynuować walkę

Sztab Joe Bidena uzyska pomieszczenia, środki finansowe oraz dostęp do rządowych informacji. Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że będzie kontynuował działania prawne. Poinformował jednak, że polecił członkom swojej administracji współpracę z zespołem Joe Bidena.

Donald Trump gra w golfa, zdjęcie z 21 listopada 2020 r.Donald Trump pojawił się na G20. Na chwilę, potem poszedł pograć w golfa

Trump na Twitterze podziękował Emily Murphy za jej "oddanie i lojalność". "Nasza sprawa trwa, będziemy kontynuować słuszną walkę i wierzę, że zwyciężymy. Jednakże w najlepiej pojętym interesie kraju zaleciłem Emily Murphy i jej ekipie, aby zrobili, to co powinno być zrobione w związku z protokołem inicjującym, swojej ekipie poleciłem zrobić to samo" - napisał prezydent. 

Więcej o: