Białoruś wzywa Polskę do ekstradycji dwóch twórców NEXTA. Relacjonują protesty przeciwko Łukaszence

Białoruś zaapelowała do Polski o wydanie w krótkim czasie dwóch znanych blogerów Ściapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, którzy przebywają na terenie naszego kraju. Władze w Mińsku chcą ich sądzić za stworzenie popularnych kanałów społecznościowych w aplikacji Telegram (NEXTA i NEXTA Live) - relacjonowane są tam protesty przeciwko Łukaszence.

Resort spraw zagranicznych Białorusi poinformował, że stronie polskiej przekazano pismo z kopią wniosków o ekstradycję skierowanych przez Prokuraturę Generalną Białorusi do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i polskiej Prokuratury Generalnej w celu ścigania Puciły i Protasiewicza. To dwaj blogerzy, którzy założyli w serwisie Telegram kanały NEXTA i NEXTA Live. Relacjonują tam protesty, które trwają nieprzerwanie od sierpnia tego roku, gdy prezydentem ogłosił się Alaksandr Łukaszenka. W ostatnich dniach demonstrujący wychodzą na ulice m.in. z powodu śmierci Ramana Bandarenki, który - jak wynika z relacji niezależnych mediów - został skatowany przez białoruskie służby.

Czytaj też: Białoruś. Nie żyje 31-letni Raman Bandarenka. Wiceszef polskiego MSZ reaguje. "Ofiara śmiertelna reżimu" 

Zobacz wideo Białorusini nie odpuszczają. Służby użyły przeciwko prostestującym granatów ogłuszających (25.10)

Białoruś. MSZ wzywa Polskę do wydania organom ścigania dwóch blogerów. Prowadzą kanały w aplikacji Telegram

Białoruski MSZ napisał w komunikacie prasowym, że Mińsk wyraża "zaniepokojenie ciągłą działalnością przestępczą" Puciły i Pratasiewicza za pośrednictwem - jak to określono - "ekstremistycznych kanałów Nexta i Nexta-Live w komunikatorze Telegram", które stworzyli. Białoruś wezwała Polskę "do jak najszybszej ekstradycji" obu blogerów ze względu - jak twierdzi MSZ - "na szczególne zagrożenie społeczne [wynikające z - red.] ich przestępczej działalności".

Materiały internetowe stworzone przez blogerów przebywających w Polsce cieszą się na Białorusi ogromną popularnością. Kanał Nexta-Live ma około 2 miliony subskrybentów. To jedna piąta całej ludności Białorusi.

Sprawę skomentowała m.in. Hanna Liubakova, dziennikarka telewizji Biełsat. "Białoruś żąda od Polski ekstradycji Puciły i Pratasiewicza, twórców Nexty. Nie mogą być deportowani. Białoruskie władze powinny badać policyjne okrucieństwa i tortury, zamiast nękać blogerów" - napisała na Twitterze.

Więcej o: