USA. Ponad 130 funkcjonariuszy Secret Service z ochrony Donalda Trumpa wysłano na kwarantannę

Ponad 130 funkcjonariuszy Secret Service, którzy przydzieleni byli do ochrony prezydenta Donalda Trumpa, zostało odsuniętych od swoich obowiązków. Powodem jest konieczność odbycia kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Dziennikarze "Washington Post", powołując się na źródła w administracji rządowej, informują, że na kwarantannę skierowano 130 funkcjonariuszy, którzy zajmują się ochroną prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według dziennika jest to zaledwie 10 proc. zespołu odpowiedzialnego za bezpośrednie bezpieczeństwo Donalda Trumpa.

Zobacz wideo Szefowa misji OBWE w USA komentuje doniesienia o fałszerstwach

130 funkcjonariuszy ochrony Trumpa na kwarantannie. Powodem mogą być ostatnie wiece wyborcze

Informator gazety zastrzega, że na razie nie u wszystkich funkcjonariuszy przebywających na kwarantannie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Secret Service potwierdziła informacje o kwarantannie niektórych ze swoich agentów, ale odmówiła podania dokładniej liczby zakażonych i izolowanych funkcjonariuszy.

Uważa się, że zakażenia wśród agentów mogą być częściowo związane z wiecami wyborczymi prezydenta Donalda Trumpa, które organizowane były podczas intensywnej kampanii. "WP" zauważa, że polityk utrzymał napięty harmonogram podróży wyborczych, mimo rozwijającej się epidemii i wzrostu liczby nowych zakażeń. Dziennikarze często zarzucali sztabowi Donalda Trumpa, że podczas wieców nie były przestrzegane zasady dystansu społecznego czy noszenia maseczek.

Zakażenie koronawirusem wykryto ostatnio także wśród bezpośrednich współpracowników Donalda Trumpa w Białym Domu. Dotyczy to szefa jego sztabu - Marka Meadowsa, doradcy kampanii - Corey'a Lewandowskiego i dyrektora ds. politycznych Briana Jacka.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych zakażenie koronawirusem potwierdzono od początku epidemii u 10 715 764 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi natomiast 244 217.

Więcej o: