"NYT": Izrael zlikwidował w Teheranie wiceszefa Al-Kaidy. Iran zaprzecza

Abdullah Ahmed Abdullah poszukiwany przez FBI od wielu lat, został zastrzelony w Teheranie. Iran zaprzecza tej informacji. Abdullah - wiceszef Al-Kaidy był oskarżany o zorganizowanie ataków na ambasady USA.

Jak donosi "New York Times" w sierpniu w Teheranie agenci izraelskiego wywiadu zabili Abdullaha Ahmeda Abdullaha, zastępcę przywódcy Al-Kaidy. Mężczyzna był oskarżany między innymi o zorganizowanie ataków na amerykańskie ambasady w Afryce w 1998 roku (w Kenii i Tanzanii). Informacja o zabiciu terrorysty nie była wcześniej podana do publicznej wiadomości.

Zobacz wideo Nowa twarz Al-Ka'idy

"New York Times" powołuje się na anonimowe źródła w amerykańskim wywiadzie. Wiadomość o zabójstwie mężczyzny, bardziej znanego jako Abu Mohammeda al-Masri, jest utrzymywana w tajemnicy. Iran zaprzecza, aby na terenie tego państwa doszło do przeprowadzenia takiej operacji.

Terrorysta Al-Kaidy zastrzelony

Jak donosi amerykańska gazeta, 7 sierpnia 58-letni al-Masri został zastrzelony przez dwóch agentów izraelskiego wywiadu. Zginął w pobliżu swojego domu w Teheranie. Razem z nim zginęła jego 27-letnia córka, wdowa po synu Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie. Zdaniem ekspertów ds. terroryzmu al-Masri był mentorem Hamzy bin Ladena.

Według informacji "New York Timesa" zabójstwa dokonano na polecenie Stanów Zjednoczonych. Do tej pory żaden kraj nie przyznał jednak publicznie, że jest odpowiedzialny za śmierć terrorysty.

FBI poszukiwało al-Masriego od lat, 10 milionów dolarów nagrody

Zabójstwa dokonano w rocznicę zamachów na amerykańskie ambasady w Dar es Salaam w Tanzanii i Nairobi w Kenii z 1998 roku. Zginęły w nich 224 osoby, a setki kolejnych zostały ranne. Al-Masri był jednym z założycieli Al-Kaidy. Był uważany za drugą osobę w Al-Kaidzie i potencjalnego następcę obecnego przywódcy organizacji - Aymana al-Zawahiriego. FBI poszukiwało al-Masriego od lat, oferując za informacje o nim 10 milionów dolarów nagrody.

Jak podkreślają badacze terroryzmu, Al-Kaida pozostaje dalej aktywnie działającą organizacją. Jej ataki przykrywa aktywność Państwa Islamskiego, które od wielu lat rośnie w siłę.

Iran zaprzecza

Do zlecenia operacji zastrzelenia nie przyznaje się Biały Dom. Z kolei Teheran zaprzeczył, że na terytorium Iranu znajdują się terroryści Al-Kaidy. 

Co jakiś czas Waszyngton i Tel Awiw próbują powiązać Iran z takimi grupami kłamiąc i przekazując mediom fałszywe przecieki, by uniknąć odpowiedzialności za działalność przestępczą tej grupy i innych grup terrorystycznych w regionie

- przekazał Saeed Khatibzadeh, irański Minister Spraw Zagranicznych. Dyplomata dodał, że praktyką w administracji Donalda Trumpa było rutynowe stosowanie "taktyki zastraszania Iranu".

Więcej o: