Hiszpania. Ponownie "odnowili" dzie這 sztuki. "Ziemniaczana g這wa z Palencii"

W hiszpa雟kim mie軼ie Palencia pojawi豉 si rze嬌a, kt鏎a po renowacji nie przypomina pierwotnej wersji. Dzie這 z pocz徠ku XX wieku por闚nano do nieudolnie wykonanej kilka lat temu renowacji fresku Chrystusa. Hiszpanie pokazali, jak nie powinno si naprawia zabytkowych element闚. Rze嬌a zyska這 miano "Ziemniaczanej g這wy z Palencii".

W mediach społecznościowych udostępniono zdjęcie rzeźby przedstawiającej uśmiechniętą kobietę, która zdobiła budynek z początku XX wieku. Po renowacji twarz kobiety została znacznie zdeformowana. Począwszy od "ziemniaczanej" głowy, po oczy zastąpione rozległymi dziurami, spłaszczony nos oraz usta nieprzypominające pierwotnego uśmiechu. 

Zobacz wideo Hiszpańska policja i służby medyczne dziękują sobie nawzajem za walkę z koronawirusem

Kolejna nieudana renowacja w Hiszpanii. "Osoba, która to zleciła, popełniła zbrodnię"

Zdjęcie po renowacji rzeźby zostało opublikowane na Facebooku przez Antonio Guzmana Capela. "Ktoś bowiem uczynił z tego arcydzieła, nowego "Chrystusa" z Borji i na pewno otrzymał za to zapłatę. Ale większą zbrodnię popełniła osoba, która to zleciła. Wygląda jak postać z kreskówki" - napisał w opisie. 

Posąg św. Jerzego w Estelli - przed i po renowacji'Ziemniaczany Jezus' ma rywala. Figurę św. Jerzego

Tym samym Antonio Guzman Capel nawiązał do fresku Chrystusa "Ecce Homo", który został stworzony przez Eliasa Garcię Martineza. Obraz hiszpańskiego malarza zyskał popularność w mediach osiem lat temu, gdy artystka amatorka, 82-letnia Cecilia Gimenez z miasteczka Borja, podjęła się renowacji blisko stuletniego dzieła. 

Ksiądz miał grozić bronią na strajku kobiet. Tłumaczenie? Ksiądz miał grozić bronią na strajku kobiet. Tłumaczenie? "Tylko pokazał"

Fresk Chrystusa wykorzystany marketingowo. Kolejna nieudana renowacja spotkała się ze sprzeciwem

W związku z rosnącą popularnością wizerunku Chrystusa stworzonego przez 82-letnią Hiszpankę miasteczko postanowiło wykorzystać renowację fresku w celach marketingowych. Osoby zwiedzające Borję mogą udać się do kapliczki, w której wisi obraz, kupić sobie pamiątkowe breloczki oraz koszulki z podobizną Jezusa Chrystusa.

Pomniku Chrystusa Króla w ŚwiebodzinieŚwiebodzin. Nie będzie dochodzenia ws. znaku Strajku Kobiet na pomniku Jezusa

 TO #NieJestRenowacja. To nie jest profesjonalna interwencja. Kontrowersyjna odnowa w Palencii, która z płaskorzeźby fasady uczyniła "Chrystusa" 

 - napisało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Profesjonalnych Renowatorów i Konserwatorów w Hiszpanii (ACRE). 

Wi璚ej o: