Turkmenistan. Prezydent odsłonił złoty pomnik psa rasy ałabaj. Napisał również specjalny poemat

W stolicy Turkmenistanu Aszchabadzie odsłonięto 6-metrowy, złoty pomnik psa rasy ałabaj. Zwierzę traktowane jest przez prezydenta Gurbanguly Berdimuhamedowa jako symbol Turkmenistanu.

W odsłonięciu pomnika owczarka środkowoazjatyckiego uczestniczył prezydent Turkmenistanu, Gurbanguly Berdimuhamedow. W czasie uroczystości wypełnionej tańcami i śpiewem szczeniak ałabaja został wręczony małemu chłopcu jako symbol stałości czuwania psa przy kolejnych pokoleniach Turkmenów.

Turkmenistan. W Aszchabadzie odsłonięto 6-metrowy pomnik psa rasy ałabaj

Około 6-metrowy pomnik psa rasy ałabaj stanął w nowo otwartej dzielnicy Aszchabadu, przeznaczonej dla pracowników administracji publicznej. Na krótkim wideo opublikowanym przez turkmeńską telewizję widać prezydenta kraju, który radośnie spogląda na pomnik swojej ulubionej rasy psa. Na cokole pomnika znajdują się ekrany, pokazujące nagrania z owczarkiem środkowoazjatyckim w roli głównej.

Prezydent Berdimuhamedow jest znany ze swojego uwielbienia tej rasy psów. Ałabaj został umieszczony w centrum propagandy państwowej jako nowy symbol Turkmenistanu. Berdimuhamedow napisał również książkę na temat owczarków środkowoazjatyckich. W środku można znaleźć poemat poświęcony ałabajom: "Zna on lata i wieki, Łączy epoki turkmeński ałabaj, Chwała jego niezmiennie ogromna, Cenny jest turkmeński ałabaj" - brzmi fragment poematu, cytowany przez telewizję Biełsat.

Turkmenistan. Berdimuhamedow przełął władzę 14 lat temu

To jednak niejedyna książka wydana przez Berdimuhamedowa. Dyktator Turkmenistanu każdego roku wydaje od 2 do 5 książek. Publikacje skupiają się przede wszystkim na historii jego rodziny, ale również na tematyce zdrowego odżywiania, spożywania herbaty i hodowli koni. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w 2017 r. w państwowej telewizji powstał specjalny cykl programów, w których prezenterzy czytają wybrane dzieła Berdimuhamedowa.

Gurbanguly Berdimuhamedow przejął władzę w Turkmenistanie w 2006 r. Wcześniej sprawował funkcję osobistego lekarza oraz ministra zdrowia poprzedniego dyktatora Supurmurata Nijazowa. Wówczas w Turkmenistanie wprowadzono kult jednostki znany m.in. z Korei Północnej. W Aszchabadzie stoi ponad 20-metrowy, pozłacany pomnik Berdimuhamedowa.

Zobacz wideo O. Gużyński o słowach kard. Dziwisza: Obiektywnie patrząc, mamy do czynienia z kłamstwem
Więcej o: