USA. Georgia zarządza ponowne przeliczenie głosów. "Nie ma dowodów na powszechne oszustwa"

Sekretarz stanu Georgia poinformował, że w każdym hrabstwie stanu zostanie przeprowadzone pełne ręczne przeliczenie głosów. Zaznaczył równie, że "nie ma dowodów na powszechne oszustwa w procesie wyborczym", ale przeliczenie głosów jest potrzebne ze względu na małą różnicę pomiędzy kandydatami oraz przywrócenie zaufania do procesu wyborczego.

W stanie Georgia nie ogłoszono jeszcze pełnych wyników wyborów prezydenckich. Agencja Associated Press informuje jednak, że głosy zliczone w 99 proc. komisji wyborczych wskazują na wygraną kandydata Partii Demokratycznej, Joe Bidena. Przewaga Bidena jest niewielka, wynosi zaledwie 14 tys. głosów.

USA. Georgia ponownie przeliczy głosy. "Jesteśmy przekonani, że maszynowe liczenie głosów było prawidłowe"

- Nasz stan przeprowadzi pełne ręczne przeliczenie głosów w każdym hrabstwie - przekazał Brad Raffensperger, sekretarz stanu Georgia, podczas środowej (11 listopada) konferencji prasowej. Raffensperger zaznaczył, że ponowne przeliczenie głosów ma przywrócić zaufanie do procesu wyborczego. - Jesteśmy przekonani, że maszynowe liczenie głosów było prawidłowe i że ręczne to potwierdzi - powiedział w telewizji CNN, dodając, że "nie ma dowodów na powszechne oszustwa".

Według Raffenspergera dodatkowym argumentem przemawiającym za ponownym przeliczeniem głosów jest to, że różnica pomiędzy kandydatami jest niewielka. - W rzeczywistości musimy przeprowadzić pełne i ręczne przeliczenie wszystkiego, ponieważ różnica pomiędzy kandydatami jest tak mała - powiedział. Ponowne przeliczanie głosów w Georgii ma się rozpocząć jeszcze przed zakończeniem bieżącego tygodnia. Władze stanowe muszą zakończyć proces ponownego liczenia głosów do 20 listopada.

USA. W Georgii do zdobycia jest 16 głosów elektorskich

Donald Trump oraz jego sztab wyborczy ma nadzieję, że ponowne przeliczenie głosów pozwoli na wykazanie nieprawidłowości i ewentualnych oszustw wyborczych. Trump i jego współpracownicy podkreślają, że wybory wciąż trwają, a liczenie głosów nie zakończyło się we wszystkich stanach.

W skali całego kraju Joe Biden zdobył 5 milionów głosów więcej od Donalda Trumpa. Jego przewaga dotyczy również kluczowych stanów takich jak: Pensylwania, Nevada, Michigan i Wisconsin. W stanie Georgia do zdobycia było 16 głosów elektorskich. Wygrana Joe Bidena była niespodzianką, ponieważ stan tradycyjnie głosuje na Republikanów. Eksperci podkreślają, że wygrana Bidena w Georgii może być związana z silną mobilizacją wyborczą czarnoskórych mieszkańców Atlanty, najliczniej zamieszkanego miasta stanu Georgia.

Zobacz wideo Szefowa misji OBWE w USA komentuje doniesienia o fałszerstwach
Więcej o: