Niemcy. Spektakularny "skok" na urząd celny. Ze skarbca skradziono aż 6,5 mln euro

Niemiecka policja wyznaczyła 100 tys. euro nagrody za pomoc w ujęciu trzech mężczyzn, którzy na początku listopada skradli ze skarbca urzędu celnego w Duisburgu aż 6,5 mln euro. "Włamanie zaplanowano i przeprowadzono w profesjonalny sposób" - poinformowali funkcjonariusze.

Jak informuje agencja AFP, do kradzieży doszło 1 listopada w Duisburgu. By dostać się do skarbca urzędu celnego złodzieje przewiercili dziurę z sąsiedniego pomieszczenia w piwnicy budynku. Z wnętrza zabrali gotówkę o wartości aż 6,5 mln euro. Później odjechali białą furgonetką i jak dotąd policji nie udało się natrafić na ich trop.

Zobacz wideo Mechanik odholował do warsztatu niewłaściwe auto. Zgłosiła się do niego policja

Duisburg. Ze skarbca urzędu celnego skradziono 6,5 mln euro. Złodzieje przewiercili się przez ścianę

"Włamanie zaplanowano i przeprowadzono w profesjonalny sposób" - podkreśliła w oświadczeniu policja z Duisburga. Za pomoc w odnalezieniu sprawców kradzieży wyznaczono nagrodę w wysokości 100 tys. euro. Policja opublikowała też zdjęcia, które przekazał jej jeden ze świadków zdarzenia.

Świadkowie twierdzą, że odgłosy wiercenia słyszeli około godz. 6 rano. Według ich relacji, o godz. 9 trzech mężczyzn ubranych w ciemne ubrania robocze i czapki zimowe zaczęło pakować ładunek do białej furgonetki z przesuwanymi drzwiami. W tym celu kilkukrotnie wchodzili i wychodzili z budynku urzędu celnego. Następnie odjechali z miejsca kradzieży. 

Inny świadek zauważył natomiast mężczyznę obchodzącego urząd celny, który później wsiadł do samochodu i odjechał w tym samym kierunku co furgonetka.

Jak przypomina AFP, w kilku ostatnich latach w Niemczech dochodziło do wielu podobnych, spektakularnych kradzieży - m.in. w bankach i muzeach. W lutym sąd orzekł karę więzienia dla trzech mężczyzn, których łupem padła 100-kilogramowa złota moneta ("Wielki Liść Klonu") przechowywana w jednym z berlińskich muzeów. "Skok" miał miejsce w 2017 r. Z kolei w 2019 r. z muzeum Grünes Gewölbe znajdującym się w Pałacu Królewskim w Dreźnie skradziono ogromną ilość biżuterii. O wartości łupu niech świadczy fakt, że za pomoc w ujęciu złodziei zaoferowano ponad pół miliona euro. 

Więcej o: