Papież Franciszek zabrał głos ws. raportu o pedofilii. "Kościół zrobi wszystko, żeby wykorzenić to zło"

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej obiecał wiernym, że Kościół nie spocznie w walce z duchownymi, którzy dopuścili się pedofilii. - Kościół zrobi wszystko, by wykorzenić to bolesne zło - mówił, nawiązując do opublikowanego przez Watykan raportu na temat byłego kardynała Theodore'a McCarricka, którego oskarżono o pedofilię. W tuszowaniu sprawy miał brać udział kardynał Stanisław Dziwisz.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał do opublikowanego przez Watykan raportu dotyczącego byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Wyraził swoją bliskość z ofiarami takich nadużyć i zapewnił, że "Kościół zrobi wszystko, by wykorzenić to bolesne zło".

Wczoraj został opublikowany raport na temat bolesnego przypadku byłego kardynała Theodore'a McCarricka

- mówił papież Franciszek.

Papież w ubiegłym roku wydał dokument prawny "Vos estis lux mundi", którym nakazał Konferencjom Episkopatów na świecie, by wprowadziły nowe przepisy i stworzyły stabilny system walki z molestowaniem seksualnym, którego dopuszczają się księża.

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

Głośny raport Watykanu nt. Theodore'a McCarricka. W tle wątek Dziwisza

We wtorek Stolica Apostolska opublikowała 400-stronicowy raport o czynach, których dopuścił się były amerykański kardynał Theodore McCarrick. Duchowny został zdegradowany i wydalony ze stanu duchownego przez papieża Franciszka z powodu pedofilii. Raport ujawnia również mechanizmy ukrywania pedofilii w kościele.

W dokumencie możemy przeczytać o zaniedbaniach, których dopuścili się między innymi kard. Stanisław Dziwisz oraz papież Jan Paweł II. Autorzy raportu wskazują, że to m.in. dzięki kardynałowi Dziwiszowi McCarrick stał się jednym z najbardziej wpływowych duchownych w Stanach Zjednoczonych. gdy oskarżono go o pedoflię, napisał do kardynała Dziwisza i papieża Jana Pawla II list, w którym przekonywał, że jest niewinny. Później - mimo ciążących na McCarricku zarzutów o molestowanie ministrantów - papież Jan Paweł II mianował go na kardynała. Zdaniem autorów watykańskiego raportu zrobił to po namowach kardynała Dziwisza.

Czytaj też: Jest treść listu wysłanego przez McCarricka do Dziwisza. "Oskarżenia mogłyby zasmucać Ojca Świętego"

23.02.2001, kardynał Theodore McCarrick na audiencji u papieża Jana Pawła II.Były kardynał Theodore McCarrick milczy w sprawie pedofilii

Więcej o: