Donald Trump łączy sprawę szczepionki z przegranymi wyborami. "Powinni ogłosić wcześniej"

Donald Trump sugeruje, że ogłoszenie 90-procentowej skuteczności szczepionki przeciwko koronawirusowi, zostało specjalnie opóźnione. Powodem miały być wybory. Według syna prezydenta moment podania wyników badań nad preparatem był "nikczemny".

"Jak już dawno mówiłem, Pfizer i inni ogłoszą informację o szczepionce po wyborach, bo nie mają odwagi, by zrobić to wcześniej. Podobnie US FDA [Agencja Żywności i Leków - red.] powinna zrobić to wcześniej, nie z powodów politycznych, a po to, by ratować życie" - napisał na Twitterze Donald Trump. Zasugerował w ten sposób, że wygrałby wybory, gdyby Pfizer podał informację wcześniej. 

Mike Pompeo na konferencji prasowejSekretarz stanu USA Mike Pompeo nie uznał wygranej Bidena

Wcześniej podobną teorię zasugerował syn prezydenta, Donald Trump Junior. "Czas na to jest niesamowity. Nie ma w ogóle nic nikczemnego w tym momencie, prawda?" - napisał.

Kilka godzin wcześniej Trump inaczej odnosił się do informacji o szczepionce. Pisał na Twitterze, że to "wspaniała informacja". 

Szczepionka na koronawirusa. Testy wykazały 90 proc. skuteczności

W poniedziałek pracujący nad szczepionką producenci Pfizer i BioNTech ogłosili, że ich wspólny produkt ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu zakażeniom. Wniosek o dopuszczenie do użycia ma wpłynąć do niemieckiego rządu jeszcze w tym miesiącu. To pierwsze firmy, które ogłaszają sukces w pracach nad szczepionką. W środę Komisja Europejska ma zatwierdzić umowę na dostawy szczepionek tych producentów. 

SzczepionkaProf. Pyrć o szczepionce Pfizera na koronawirusa: To fenomenalna wiadomość

Komisja Europejska, która negocjuje w imieniu unijnych krajów, ma podpisać umowę na dostawy 300 milionów dawek. Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane we wrześniu. Najpierw Unia ma otrzymać 200 milionów dawek, później kolejnych 100 milionów. Podczas niedawnej wideokonferencji z udziałem europejskich przywódców potwierdzono, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów w tym samym czasie, na tych samych zasadach, a brana pod uwagę będzie wielkość populacji. Unijne rządy zostały zobowiązane do przygotowania strategii szczepień, ustalenie grup priorytetowych, a także wyznaczenie specjalnych miejsc i chłodni do ich przechowywania.

Zobacz wideo Prezes Lux Med: Przede wszystkim staramy się utrzymać ciągłość leczenia
Więcej o: