Wybory w USA. Wyjątkowo stonowana reakcja Chin na zwycięstwo Bidena. "Odnotowaliśmy fakt"

Władze Chin nie zdecydowały się na złożenie gratulacji Joemu Bidenowi, który nieoficjalnie wygrał wybory prezydenckie w USA. Jeden z chińskich polityków stwierdził jedynie, że Chiny "odnotowały fakt, że pan Biden ogłosił zwycięstwo".

Wybory prezydenckie w USA zostały przeprowadzone 3 listopada. W momencie publikacji tego artykułu nie są jeszcze znane oficjalne wyniki, jednak Joe Biden uznawany jest za zwycięzcę. Wciąż trwa liczenie głosów w czterech stanach: Arizonie, Georgii, Karolinie Północnej i na Alasce. Amerykańskie media ogłosiły jednak w sobotę 7 listopada, że Joe Biden otrzymał już 279 głosów elektorskich, a więc o dziewięć więcej niż minimum, które jest wymagane do objęcia urzędu prezydenta USA.

Melania TrumpUSA. Była doradczyni Donalda Trumpa: Melania odlicza minuty do rozwodu

Kolejne państwa gratulują Bidenowi. Chiny czekają na oficjalne wyniki

W związku z nieoficjalnym ogłoszeniem zwycięstwa kandydata Partii Demokratycznej do prezydenta-elekta Joego Bidena spływają gratulacje ze wszystkich zakątków świata. Niektóre państwa są jednak powściągliwe i oczekują na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Takim krajem są m.in. Chiny.

- Odnotowaliśmy fakt, że pan Biden ogłosił zwycięstwo. Rozumiemy, że wynik wyborów prezydenckich w USA zostanie ustalony zgodnie z prawem i procedurami obowiązującymi w Stanach Zjednocznych - oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, którego słowa cytuje agencja Reuters.  

Robert WinnickiWinnicki: Polska może spodziewać się ze strony USA nacisków światopoglądowych

Polityk dodał, że Chiny i Stany Zjednoczone "powinny wzmacniać wzajemną komunikację i dialog", rozszerzać współpracę z uwzględnieniem obopólnych korzyści i radzić sobie z różnicami "w oparciu o wzajemny szacunek". 

Po wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping pogratulował zwycięstwa Donaldowi Trumpowi dzień po zakończeniu głosowania. 

Zobacz wideo Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA? Komentuje szefowa misji OBWE
Więcej o: