TVP Info cytuje rosyjskie media. "USA fałszują wybory". W TVP wezwanie do "ratowania demokracji"

Wybory w USA szeroko komentują również media rządowe. TVP Info w swoich relacjach cytuje rosyjskie media, wedle których "USA fałszują wybory". Publicysta zaproszony do TVP wzywa natomiast Stany Zjednoczone do ratowania demokracji.

Wybory w USA są szeroko komentowane w telewizji prorządowej. W serwisach informacyjnych szeroko podkreślana jest kwestia wątpliwości podnoszonych przez sztab Donalda Trumpa. Ale nie tylko - rządowy nadawca oddał też głos mediom rosyjskim.

Joe BidenNajważniejsze media w USA ogłosiły zwycięstwo Bidena - wkrótce przemówienie

TVP Info cytuje rosyjskie media. "Fałszują wybory"

Widzowie stacji TVP Info mogli usłyszeć m.in. Marię Zacharową, szefową rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która wyraziła "troskę o stan amerykańskiej demokracji". Materiałom poświęconym komentarzom towarzyszył sugestywny pasek: "Rosyjskie media: W USA fałszują wybory".

Sakiewicz w TVP: Amerykańskie media próbują naciskać na sądy

TVP z kolei relację o wyborach w USA umieściła jako dopiero piąty materiał w swoim serwisie informacyjnym. Komentarz do sytuacji w Stanach Zjednoczonych wygłosił m.in. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". Jego zdaniem poinformowanie o wynikach wyborów w Pensylwanii ma być formą presji na amerykański wymiar sprawiedliwości.

Zobacz wideo Szefowa misji OBWE w USA o pracy przy wyborach prezydenckich

- To, co w tej chwili wyrabiają media w USA, to jest głównie próba nacisku na sądy, żeby nie podejmowały decyzji, które być może są zgodnie z prawem, ale być może bardzo niekorzystne dla Joe Bidena - stwierdził publicysta.

- Trzeba życzyć Amerykanom, żeby jednak uratowali swoją demokrację, bo grozi im gigantyczny blamaż. Nie będzie nic gorszego, kiedy okaże się, że tak naprawdę wynik wyborów jest nie do ustalenia, a siłą mediów, nacisków opinii publicznej, zagranicznych przywódców, zostanie wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych - dodał dziennikarz.

Czytaj też: Media sympatyzujące z Trumpem zmieniają ton. Mówią o zaakceptowaniu porażki i "dziedzictwie" prezydentury

Media: Andrzej Duda pogratulował Bidenowi kampanii, nie zwycięstwa

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl, zwraca uwagę na formę gratulacji, jakie Joe Bidenowi złożył prezydent Polski.

- Porównanie gratulacji dla Trumpa w 2016 i dla Bidena dziś. Odwołanie do decyzji Kolegium Elektorów, które będzie w grudniu, jest jasnym sygnałem, że Prezydent RP nie uznaje na razie wyniku wyborów w USA - twierdzi dziennikarz.

"Ekscelencjo, Pragnę pogratulować Panu wygranych wyborów i życzyć wielu sukcesów w pełnieniu urzędu 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki" - napisał w 2016 roku prezydent Andrzej Duda.

Ton komunikatu skierowany do obecnego kandydata Demokratów jest inny. "Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki i wysoką jakość polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Rudy Giuliani i prezydent Donald TrumpWybory w USA. Donald Trump zapowiada pozwy. Media: Nie wpłyną na wynik

Więcej o: