AP: Joe Biden nowym prezydentem USA

Kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych - poinformowały agencja Associated Press i telewizja CNN.

Joe Biden zostanie 46. prezydentem USA - podały agencja Associated Press i telewizja CNN w sobotę po godz. 17:30. Zwycięstwo demokraty przewiduje też telewizja Fox News. To oczywiście jeszcze nieoficjalny wynik wyborów prezydenckich w USA.

AP i CNN: Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA. Zdecydowała Pensylwania

Biden pokonał urzędującego prezydenta Donalda Trumpa, kandydata republikanów, dzięki zwycięstwu w Pensylwanii. Dzięki wywalczonym tam 20 elektorskim głosom kandydat demokratów ma ich już w sumie 273 (do wygranej potrzeba 270 głosów elektorskich).

"Demokrata Joe Biden pokonał w sobotę prezydenta Donalda Trumpa i został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tym samym staje na czele narodu ogarniętego pandemią i splotem zawirowań gospodarczych i społecznych" - podaje agencja Associated Press.

Głosowanie w lokalach wyborczych odbyło się we wtorek 3 listopada. Wcześniej jednak kilkadziesiąt milionów Amerykanów zagłosowało korespondencyjnie. Dlatego też tak długo trwało liczenie głosów i zwycięzcę wyborów - przynajmniej według najważniejszych amerykańskich mediów - poznaliśmy dopiero w sobotę. 

Należy jednak pamiętać, że wyboru prezydenta USA dokonuje tak naprawdę kolegium elektorów, na których głosuje się wyborach.  Posiedzenie Kolegium Elektorów zaplanowano na 14 grudnia 2020. Kadencja nowego prezydenta USA ma rozpocząć się natomiast na początku przyszłego roku. 

Zwycięstwo Bidena oznacza, że nową wiceprezydentką zostanie Kamala Harris. Po raz pierwszy w historii USA urząd ten obejmie kobieta.

Joe Biden urodził się w 1942 w Scranton w Pensylwanii. Od 1973 do 2009 zasiadał w amerykańskim Senacie (jako senator ze stanu Delaware). W czasie dwóch kadencji prezydenta Baracka Obamy pełnił funkcję wiceprezydenta USA (lata 2009-2017). 

Tekst jest aktualizowany. 

Więcej o: