Ognisko koronawirusa w Białym Domu. Zakażony m.in. szef personelu. Informację próbowano ukryć

Z informacji Bloomberga wynika, że w otoczeniu Donalda Trumpa powstało ognisko koronawirusa. Zakażeni mają być szef personelu Mark Meadows, doradca kampanijny Nick Trainer i czworo pracowników Białego Domu. Meadows prawdopodobnie wiedząc już o chorobie, wciąż przebywał i pracował w rezydencji prezydenta.

Około 5:00 polskiego czasu Bloomberg, a chwilę później inne redakcje, poinformował o pozytywnym teście na koronawirusa Marka Meadowsa, szefa personelu Białego Domu, jednego z najbliższych współpracowników Donalda Trumpa. 

Meadows wcześniej podchodził do maseczek lekceważąco, zwykle nie zasłaniał ust i nosa. Na nagraniu z 3 listopada widać, że nie miał maseczki w zatłoczonej siedzibie sztabu wyborczego Trumpa. Maski nie miał też sam Trump, jego zięć Jared Kushner i kilka innych osób. 

Meadows był z Trumpem i jego rodziną niemal cały tydzień. Dwukrotnie był w siedzibie sztabu i przebywał w wielu pomieszczeniach Białego Domu. Leciał też samolotem razem z Trumpem i Mikiem Pencem.

Szef personelu Białego Domu miał poinformować kilka osób o zakażeniu po dniu wyborów (choć nie wiadomo kiedy dokładnie), które odbyły się we wtorek 3 listopada. W środę Meadows znów był w siedzibie sztabu, znów bez maseczki. 

Co najmniej sześcioro zakażonych w Białym Domu

Po informacji o zakażeniu Meadowsa okazało się, że chorych jest więcej. Jennifer Jacobs, korespondentka Bloomberga w Białym Domu, podała, że zakażony jest też doradca kampanijny Nick Trainer i co najmniej czterech pracowników Białego Domu. 

"Podjęto wysiłki, by utrzymać chorobę Meadowsa w tajemnicy. Ludziom, którzy wiedzieli, kazano milczeć" - napisała Jacobs. 

Maggie Haberman, korespondentka "New York Times" dowiedziała się z kolei, że Meadows kilka tygodni temu próbował powstrzymać wyciek informacji na temat ogniska koronawirusa wśród ludzi Mike'a Pence'a. 

Mnóstwo chorych w otoczeniu Trumpa

To kolejne zachorowania w sceptycznym wobec zaleceń epidemiologów otoczeniu Donalda Trumpa. W ubiegłym miesiącu on sam trafił do szpitala, gdzie poddawano go eksperymentalnej terapii i podawano mu tlen. Wśród zakażonych byli też: Melania Trump, doradczyni Hope Hicks, menager kampanii Bill Stepien, była doradczyni Kellyanne Conway, były gubernator New Jersey Chris Christie, rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany czy doradca Stephen Muller. 

Zobacz wideo Szefowa misji OBWE w USA komentuje doniesienia o fałszerstwach
Więcej o: