Wybory prezydenckie w USA - cząstkowe wyniki. Jak zagłosowały poszczególne stany? [AKTUALIZUJEMY]

Amerykanie 3 listopada głosowali w wyborach prezydenckich i wybierali 46. prezydenta USA. Na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już spływają cząstkowe rezultaty. Jak zagłosowały poszczególne stany?

Według cząstkowych, sondażowych wyników podawanych przez stację CNN, które stale aktualizujemy, kandydat republikanów Donald Trump uzyskał 213 głosów elektorskich, zaś ubiegający się o fotel prezydenta USA z ramienia demokratów Joe Biden - 220.

Wybory prezydenckie w USA. Jak zagłosowały poszczególne stany?

Wedle stacji CNN, która podaje sondażowe wyniki wyborów prezydenckich, Donald Trump wygrał m.in. w Indianie, Oklahomie, Kentucky, Zachodniej Wirginii i Tennessee, czyli stanach zaliczanych do tzw. pasa biblijnego (gdzie przeważają konserwatywni protestanci), a także w Północnej Dakocie, Missouri, Południowej Dakocie, Utah, Arkansas, Kansas, Alabamie i Karolinie Południowej.

Joe Biden wiedzie prym m.in. w Vermont, Massachusetts, Maryland, Kolorado, New Jersey, Delaware, Nowym Jorku, Connecticut, Illinois, New Hampshire, Rhode Island i Dystrykcie Kolumbii.

Wybory w USA. Prognozy dot. głosowaniaWybory w USA. Prognozy dot. głosowania Gazeta.pl

Jak Amerykanie wybierają prezydenta? System wyborczy w USA

Amerykanie, zaznaczając nazwisko kandydata na karcie, tak naprawdę nie wybierają prezydenta bezpośrednio, tylko wybierają jednego z 538 elektorów, którzy ostatecznie - zazwyczaj zgodnie z wolą mieszkańców regionu - decydują, kto zostanie szefem państwa.

Wybory wgrywa ten kandydat, który zdobędzie 270 głosów elektorskich, niezależnie od tego, czy ostatecznie dostanie więcej głosów.

Poszczególne stany mają inną liczbę głosów elektorskich, która jest zależna od tego, ilu przedstawicieli w Kongresie ma dany stan, co z kolei zależy od populacji tego regionu. W większości stanów kandydat, który zwycięży w danym stanie, wygrywa wszystkie głosy elektorskie w danym regionie. Inne zasady mają tylko dwa stany: Nebraska i Maine.

Więcej o: