Wybory prezydenckie w USA. NBC: Demokraci utrzymają Izbę Reprezentantów

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzone zostały wybory prezydenckie. Pierwsze cząstkowe wyniki nie wskazują jednoznacznie, który z kandydatów może ogłosić się ich zwycięzcą. Poza rywalizacją o Biały Dom trwa też walka o Izbę Reprezentantów. Ta - według prognozy NBC - powinna zostać utrzymana przez demokratów.

Z prognozy NBC News wynika, że demokratom uda się utrzymać kontrolę nad Izbą Reprezentantów. W obecnej kadencji Kongresu politycy z Partii Demokratycznej mają większość 232-197. Przewaga w Izbie sprawi, że ugrupowanie będzie mogło przeforsować najważniejsze projekty polityczne - o ile Joe Biden wygra wybory prezydenckie, nawet kosztem utraty kontroli nad Senatem. Przy utrzymaniu Izby Reprezentantów, najprawdopodobniej przewodniczącą zostanie ponownie Nancy Pelosi. 

Razem z Senatem, obie izby odpowiadają za formę obowiązującego prawa krajowego (federalnego). Izbie Reprezentantów przysługuje też wyłączne prawo inicjatywy ustawodawczej w kwestiach podatkowych i zwyczajowoprawo ustawodawstwa związanego z wydatkami publicznymi.

Izba może też sformułować oskarżenie, które jest początkiem impeachmentu, czyli procesu odsunięcia od władzy prezydenta. Ma też uprawnienia dochodzeniowo-śledcze, które polegają na prawie przesłuchania pracowników administracji i prowadzenia własnych śledztw. 

Wybory w USA. Prognozy dot. głosowaniaWybory prezydenckie w USA. Jak zagłosowały poszczególne stany? [AKTUALIZUJEMY]

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 

W systemie amerykańskim w głosowaniu każdy stan wybiera określoną liczbę elektorów, która obliczana jest w oparciu o liczbę członków Kongresu. Amerykanie wybierają elektorów reprezentujących Partię Demokratyczną lub Partię Republikańską. Dopiero oni głosują na jednego z dwóch kandydatów na prezydenta zgodnie z wolą wyborców. W większości stanów obowiązuje zasada, że nawet jeśli jeden z kandydatów wygra minimalną przewagą, to zgarnia głosy wszystkich elektorów - wyjątkiem są jedynie stany Nebraska i Maine.

Zobacz wideo Donald Trump na finiszu kampanii tańczy do YMCA

Do zdobycia kandydaci mają łącznie 538 głosów elektorskich, a do zwycięstwa potrzebują 270 głosów z tej puli. W wyborach dużą role odgrywają tzw. swing states, czyli "niezdecydowane stany", w których liczba wyborców demokratycznych i republikańskich jest mniej więcej taka sama. Do nich zalicza się: Teksas, Nevadę, Arizonę, Minnesotę, Iowę, Karolinę Północną, Georgię, Florydę, New Hampshire, Wisconsin, Michigan, Ohio i Pensylwanię. Ważne jest także zwycięstwo w stanach, które mają największą liczbę głosów elektorskich. Dotyczy to na przykład Kalifornii (55 głosów), Florydy (29 głosów) i stanu Nowy Jork (29 głosów) - wygrana w tych stanach da kandydatowi 113 głosów, czyli prawię połowę głosów potrzebnych do zwycięstwa w całym kraju.

Obama wsparł Bidena. Wystosował przesłanie do Amerykanów: Rozważcie, jak blisko było cztery lata temu. Każdy głos się liczyObama wspiera Bidena. "Rozważcie, jak blisko było cztery lata temu"

Oficjalny wynik wyborów podany zostanie 14 grudnia, kiedy zbierze się kolegium elektorów. W większości stanów elektorzy zobowiązani są do oddania głosu zgodnie z wolą mieszkańców. W sam wieczór wyborczy spływają już cząstkowe i sondażowe wyniki, które uznaje się za wiarygodne. W 2020 roku jednak wyniki mogą zostać podane później. Powodem jest m.in. to, że z powodu epidemii koronawirusa więcej Amerykanów zdecydowało się na korespondencyjne oddanie głosów, a ich zliczenie wymaga o wiele więcej czasu.

Więcej o: