Pod koniec października miała miejsce premiera filmu Jewgienija Afiniejewskiego "Francesco". W wywiadzie przeprowadzonym na potrzeby dokumentu papież Franciszek powiedział, że jest zwolennikiem stworzenia prawa dotyczącego zawierania związków cywilnych przez osoby homoseksualne. - Musimy stworzyć prawo dot. związków partnerskich. Dzięki temu oni (pary jednopłciowe - red,) będą prawnie chronieni (…) Osoby homoseksualne mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być odrzucany czy unieszczęśliwiany z tego powodu - powiedział papież.
Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyjaśnia, że kontrowersyjne słowa papieża nie odnosiły się do katolickiej doktryny dotyczącej charakteru małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ale do przepisów prawa cywilnego - poinformowała KAI.
Watykan zaznaczył, że w wywiadzie umieszczonym w filmie, papież odnosił się do dwóch problemów: niewykluczania dzieci ze względu na ich orientację seksualną oraz do tematu związków cywilnych w kontekście dyskusji o małżeństwach jednopłciowych, jaka miała miejsce w 2010 r. w parlamencie argentyńskim. Papież, który ówcześnie sprawował funkcję biskupa Buenos Aires, zdecydowanie sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu prawnemu.
Wyjaśniono, że słowa papieża o związkach partnerskich były "nieodłącznie związane z sytuacją prawną w Argentynie przed dziesięcioma laty". Franciszek stwierdził wówczas, że "mówienie o małżeństwach homoseksualnych jest nielogiczne", ale należy tym osobom zapewnić pewne "zabezpieczenie prawne". - To, co musimy uczynić, to prawo związków cywilnych; mają oni prawo do zabezpieczenia prawnego. Tego broniłem - powiedział Franciszek.
KAI przypomina, że już po rozpoczęciu swojego pontyfikatu Franciszek mówił o rozróżnieniu małżeństwa, które istnieje pomiędzy mężczyzną i kobietą, a uporządkowaniu pewnych aspektów ekonomicznych w związkach cywilnych. Papież Franciszek odnosił się w swojej wypowiedzi do szczególnych ustaleń państwa na gruncie prawa cywilnego, a nie wielokrotnie potwierdzanej doktryny Kościoła dotyczącej małżeństwa - podkreśla agencja.