Norweska lewica chce udostępnić darmowy zabieg aborcji dla polskich kobiet

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na temat zakazu aborcji embriopatologicznej na całym świecie wybuchły masowe protesty Polek i Polaków. Norwescy politycy zaoferowali wsparcie dla kobiet, które chcą dokonać aborcji na terenie ich kraju.

Protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zakazującemu aborcji embriopatologicznej dotarły także do Norwegii. Strajki odbyły się między innymi w Oslo, Trondheim, Stavanger, Tromsø, Haugesund, Bergen i wielu innych norweskich miastach.

Norwescy politycy o prawach kobiet

W wywiadzie na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce dla portalu VG wypowiedział się Nicholas Wilkinson, rzecznik partii SV (Socjalistycznej Partii Lewicy) ds. Polityki zdrowotnej.

To okropne. Prawa kobiet są deptane w Polsce. Norwegia nie może patrzeć na niesprawiedliwość. Musimy i możemy działać teraz. Można jeździć z Polski do Norwegii. Możemy pomóc tym kobietom, jeśli będziemy współpracować z innymi krajami w Europie przy otwieraniu szpitali i zapewnianiu lekarstw, których te kobiety potrzebują.

Polityk zapewniał, że w tym wypadku nie powinny obowiązywać opłaty za wykonanie aborcji, które dotyczy wszystkich obcokrajowców. Tłumaczył, że Norwegia nie poniesie z tego tytułu dużych kosztów. Zaznaczył, że wprowadzenie zakazu wcale nie zmniejszy liczby dokonywanych aborcji, ponieważ kobiety będą dalej to robić tylko w nielegalny sposób.

Zobacz wideo

Wsparcie dla kobiet

Norweskie organizacje pozarządowe poparły protesty Polonii. Organizacja Human-Etisk Forbund Rogaland napisała na Facebooku:

Kobiety powinny mieć prawo decydować o własnym ciele i własnym życiu. Stoimy razem z Polkami, nie jesteście same! Popieramy ich podstawowe prawa człowieka, które polski rząd obecnie odbiera. Cóż, aborcja jest w Polsce praktycznie zakazana.

Prawo aborcyjne w Norwegii

W przeciwieństwie do Polski Norwegia dopuszcza aborcję na żądanie kobiety w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Z przyczyn prawnych, eugenicznych lub medycznych aborcja jest możliwa do 18 tygodnia ciąży za zgodą odpowiedniej komisji. Po tym terminie można zwrócić się do "rady aborcyjnej" z wnioskiem o uwzględnienie szczególnych warunków medycznych lub eugenicznych.

Więcej o: