USA. Fatalny sondaż dla Donalda Trumpa. Dwucyfrowa przewaga Joego Bidena

Ostatni sondaż przed wyborami prezydenckimi w USA wskazuje na dużą przewagę Joego Bidena nad Donaldem Trumpem. Kandydat Partii Demokratycznej zdobywa większość głosów kobiet i osób starszych.

W niedzielę 1 listopada telewizja NCB i gazeta "The Wall Steet Journal" opublikowały ostatni sondaż wyborczy przed zakończeniem głosowania w wyborach prezydenckich 2020 w USA. Wynika z niego, że Joe Biden cieszy się sporą przewagą nad Donaldem Trumpem. Poparcie dla kandydata Demokratów zadeklarowało 52 proc. badanych, głos na Republikanina chce z kolei oddać 42 proc. respondentów. 

Właściciele niektórych sklepów i knajp w Stanach Zjednoczonych zabezpieczają witryny w obawie przed zamieszkami po wyborachUSA. Witryny sklepowe zabijane deskami w obawie przed zamieszkami

Wybory prezydenckie w USA. Kobiety i seniorzy chcą głosować na Bidena

Z sondażu przeprowadzonego dla "The Wall Street Journal" i NBC News wynika, że dalszej prezydenturze Donalda Trumpa przeciwne są przede wszystkim dwie grupy społeczne: kobiety oraz seniorzy. Kandydat Demokratów Joe Biden cieszy się przewagą 57:37 wśród kobiet i 58:35 wśród osób starszych. Na urzędującego prezydenta USA chętniej głosują mężczyźni, ale różnica w poparciu dla Trumpa i Bidena jest niewielka. Wśród wyborców płci męskiej minimalnie prowadzi kandydat Republikanów (48:47). 

Zobacz wideo Czy Trump może nie uznać wyniku wyborów?

Wybory w USA. Donald Trump nie wyklucza złożenia protestu wyborczego

Wybory prezydenckie w USA zostały zaplanowane na 3 listopada. Od pewnego czasu wyborcy mogą jednak oddawać głosy korespondencyjnie. Forma głosowania jest o tyle istotna, że Donald Trump zapowiedział składanie protestów, jeśli przegra przy znaczącej liczbie głosów oddanych listownie. Wówczas o wyniku wyborów może zagłosować Sąd Najwyższy. Teoretycznie może on działać na korzyść urzędującego prezydenta, bo większość sędziów amerykańskiego Sądu Najwyższego to nominaci Partii Republikańskiej. 

Głosowanie z samochoduRepublikanie próbują unieważnić 130 tys. głosów oddanych w Teksasie

Więcej o: