Turcja i Grecja. Potężne trzęsienie ziemi, są ofiary śmiertelne. Zniszczone budynki, woda zalewa ulice [WIDEO]

Do potężnego trzęsienia ziemi doszło dziś, w piątek 30 października na Morzu Egejskim na głębokości 16,5 km. Wstrząsy odczuwalne były w Grecji i Turcji, wskutek czego kilka budynków zostało doszczętnie zniszczonych, głównie w zachodniej prowincji Izmir. Tureckie władze informują też o rannych i ofiarach śmiertelnych.

Turecki organ ds. zarządzania katastrofami i kryzysami podał, że piątkowe trzęsienie ziemi osiągnęło magnitudę 6,6. Europejskie Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie miało wstępnie wielkość 6,9, a epicentrum znajdowało się 13 kilometrów na północny wschód od greckiej wyspy Samos. Amerykańska Służba Geologiczna określiła z kolei wielkość na 7,0 - przekazuje agencja AP.

Protesty w HiszpaniiHiszpania. Pierwszy strajk lekarzy od 25 lat. Od łóżek odeszło 85 proc.

Turcja. Potężne trzęsienie ziemi. Zawaliło się 20 budynków

W tureckich mediach zaczęły pojawiać się nagrania z momentu zawalenia się wielopiętrowego budynku w centrum Izmiru. Przekazano, że chwilę później ruszyła akcja ratownicza w celu uratowania kobiety, która został w gruzach. Burmistrz Izmiru Tunc Soyer powiedział w rozmowie z CNN Turk, że zawaliło się około 20 budynków.

Siła trzęsienia była tak duża, że odczuwano ją w wielu tureckich miastach, w tym w Stambule, a także w na wschodnich wyspach greckich, a nawet w Atenach. Oba kraje ogłosiły ostrzeżenia przed wstrząsami wtórnymi.

Turecki minister zdrowia podało na Twitterze, że w Izmirze zginęły cztery osoby, a 120 zostało rannych. 

Turcja. Woda wdarła się na ląd. Ostrzeżenie dla Grecji

Niedługo po potężnym wstrząsie doszło do przypływu wody morskiej, która zaczęła napływać na ulice Izmiru i innych obrzeżnych nadmorskich miast. Mieszkańcy natychmiast zaczęli uciekać przed potencjalnymi większymi ilościami wody. W sieci pojawiło się sporo nagrań z momentu wdarcia się żywiołu na ląd.

Macron: Jesteśmy atakowani z powodu naszych wartościMacron: Jesteśmy atakowani z powodu naszych wartości

Ostrzeżenie przed tsunami wydano również dla greckiej wyspy Samos. W komunikatach mieszkańcom zaleca się, aby trzymali się z dala od linii brzegowej. Woda nad dokiem głównym wyspy zaczęła znacząco przekraczać bezpieczny poziom i zalewać ulice.

Zobacz wideo Skala Richtera, czyli jak mierzymy siłę trzęsienia ziemi?
Więcej o: