Wybory w USA. Joe Biden: sylwetka, program, partia

Wybory w USA. Joe Biden, który zdobył wystarczającą liczbę głosów elektorskich, by zostać 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych, pokonał tym samym urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Bidena wspiera Partia Demokratyczna. Jaki jest jego program? Co warto o nim wiedzieć?

Wybory w USA. Joe Biden: sylwetka kandydata na prezydenta USA

Joe Biden urodził się 20 listopada 1942 w Scranton w Pensylwanii. Ukończył studia prawnicze i przez pewien czas pracował jako adwokat. Od 1969 jest członkiem izby adwokackiej Delaware State Bar Association. Od 1970-1972 należał do Rady Hrabstwa Newcastle, reprezentując 4. okręg wyborczy hrabstwa i Partię Demokratyczną, z którą związany jest od początku swojej kariery politycznej. W wieku 29 lat wygrał wybory i został senatorem ze stanu Delaware. 6-krotnie udawało mu się uzyskiwać reelekcję. 

  • 1987-1995 był przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sądownictwa
  • 2001-2003 i 2007-2009 przewodniczył Senackiej Komisji Relacji Zagranicznych.

Zasłynął jako twórca ustawy przeciwko przemocy wobec kobiet - dzięki jego zaangażowaniu kongres przyjął ją, a prezydent Clinton podpisał wprowadzając ją w życie. Największym sukcesem politycznym było jednak zdobycie urzędu wiceprezydenta w 2008 i w 2012 u boku Baracka Obamy. Po zakończeniu pracy na tym stanowisku Biden poświęcił się tworzeniu fundacji walczącej z chorobami nowotworowymi. 

Prywatnie Joe Biden jest zdeklarowanym katolikiem. Pozostaje w związku małżeńskim z Jill, która jest drugą żoną polityka. Pierwsza żona - Jacobs - zginęła w wypadku samochodowym wraz z jego córką. Biden jest ojcem dwójki dzieci, miał ich czworo. Dwoje nie żyje: córka zginęła w wypadku wraz z pierwszą żoną polityka, natomiast syn zmarł na raka w 2015 roku. 

Donald TrumpSztab Donalda Trumpa reaguje na słowa Bidena o Polsce. "Obraźliwe"

Joe Biden: program polityczny

Joe Biden został oficjalnie kandydatem Partii Demokratycznej 18 sierpnia 2020. Jego wiceprezydentem w przypadku wygranej zostanie Kamala Harris. Uzyskał także poparcie byłych prezydentów Billa Clintona i Baracka Obamy. Jego program polityczny i poglądy skupiają się wokół  m.in.:

  • plan wydania 700 mld USD na amerykańskie produkty i badania jako wsparcie dla rodzimej  gospodarki
  • zwiększenia nakładów na źródła energii odnawialnej i stopniowe odejście od paliw kopalnych (program Clean Energy Revolution)
  • inwestycje w infrastrukturę, które miałyby na celu zabezpieczenie przed zmianami klimatycznymi
  • współpraca z innymi państwami na rzecz przeciwdziałania ociepleniu klimatu
  • reformę sojuszu północnoatlantyckiego

Joe Biden znany jest ze swojego sprzeciwu wobec kary śmierci i liberalnego podejścia do kwestii aborcji. 

Debata prezydencka Donald Trump - Joe Biden"Trump nie stanął w ogniu", ale to za mało, by pomóc w sondażach

Joe Biden: kandydat partii demokratycznej

Od początku kariery politycznej Joe Biden jest związany z Partią Demokratyczną. W 1973 został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, a następnie uzyskał reelekcję w wyborach w latach 1978, 1984, 1990, 1996, 2002 i 2008. Stał się tym samym najdłużej urzędującym senatorem z Delaware. 

Dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich: w 1988 i w 2008, jednak w obu przypadkach rezygnował na etapie prawyborów. W 2008 został wybrany na wiceprezydenta USA u boku prezydenta Baracka Obamy. Uzyskał reelekcję na tym stanowisku w wyniku wyborów w 2012. 

W 2019 ogłosił, że ponownie stanie do walki o stanowisko prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej. 

Zobacz też: Wybory w USA. Donald Trump: sylwetka, program, partia

Zobacz wideo Spot wyborczy Joe Bidena
Więcej o: