Kolejna fala zatrzyma demonstrantw na Biaorusi. Najwicej w Misku

Biaoruski OMON rozproszy uczestnikw kolejnej opozycyjnej demonstracji. W poniedziaek wieczorem w centrum Miska zbierali si ludzie, aby poprze strajki w zakadach pracy. Doszo do licznych zatrzyma.

W poniedziałek wieczorem demonstranci zebrali się na centralnym Placu Niepodległości. Następnie poszli chodnikiem w kierunku centrum Mińska. Po kilkuset metrach demonstrantów zaczęli zatrzymywać funkcjonariusze milicyjnego OMON-u. Media informują, że niektórzy demonstranci podczas interwencji zostali mocno pobici.

Podobna akcja z zatrzymywaniem demonstrantów miała miejsce w pobliżu placu Jakuba Kołasa i w okolicy stacji metra Puszkińska. Wcześniej funkcjonariusze masowo zatrzymywali w stolicy studentów biorących udział w strajku.

Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" dotychczas zebrało nazwiska około 230 osób zatrzymanych na całej Biaorusi. Większość zatrzymań miała miejsce w Mińsku.

"Białoruś pod okupacją Łukaszenki. Ludzie są sprawdzani i zatrzymywani, jeśli wyglądają na nieco podejrzanych. Mińsk jest pełen łańcuchów solidarności" - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Franciszak Wiaczorka.

Wybory prezydenckie na Białorusi. Protesty

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy odbyły się tam wybory prezydenckie. Urzędujący prezydent Aleksandr ukaszenka ogłosił się ich zwycięzcą, ale opozycja twierdzi, że wyniki wyborów zostały sfałszowane.

Gazeta "Nasza Niwa" informowała w weekend, że od czasu wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia na Białorusi zatrzymano w sumie ok. 15-16 tys. osób. Tylko w niedzielę na Białorusi zatrzymano ponad pół tysiąca demonstrantów. Zatrzymanych zazwyczaj karze się grzywnami i karami administracyjnymi.

Zobacz wideo Białorusini nie odpuszczają. Służby użyły przeciwko prostestującym granatów ogłuszających (25.10)