Prezydent Turcji obraził Emmanuela Macrona: "Potrzebuje leczenia psychiatrycznego". Jest reakcja Francji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dwukrotnie powiedział, że przywódca Francji Emmanuel Macron potrzebuje leczenia psychiatrycznego. W sprawie zareagowały już władze Francji, które wycofały z Turcji swojego ambasadora.

Prezydent Turcji w niedzielę oskarżył Emmanuela Macrona o "obsesję" na swoim punkcie. Dzień wcześniej skrytykował prezydenta Francji o jego stosunek do muzułmanów i islamu. - Jaki problem ma ta osoba, Macron, z muzułmanami i islamem? Macron wymaga leczenia psychiatrycznego - ocenił Erdogan.

Prezydent Turcji atakuje Emmanuela Macrona: Wymaga leczenia psychiatrycznego

Na lokalnym zjeździe swojej partii prezydent Turcji kontynuował ten wątek. - To jest przypadek (...), który naprawdę musi przejść badania psychiatryczne (...). Cóż innego można powiedzieć o szefie państwa, który nie rozumie wolności przekonań i który zachowuje się w ten sposób wobec milionów ludzi żyjących w jego kraju i wyznających inną religię? - mówił.

Recep Tayyip Erdogan odniósł się w ten sposób do niedawnych słów Emmanuela Macrona. Prezydent Francji, komentując zabójstwo nauczyciela przez muzułmańskiego uchodźcę czeczeńskiego, powiedział, że muzułmańscy radykałowie we Francji prowadzą politykę "islamskiego separatyzmu", czyli nie pozwalają swojej społeczności zintegrować się z resztą narodu. Władze Francji zareagowały już na słowa Erdogana i odwołały "na konsultacje" swojego ambasadora z Ankary.

Zobacz wideo Francja szykuje się na brexit. Wielki test na granicy

Francja chce ustawy o "walce z separatyzmem"

Rząd dodatkowo przygotowuje projekt ustawy o "walce z separatyzmem", który ma zostać przedstawiony na początku grudnia. Jej celem jest wzmocnienie świeckości we Francji. Ustawa przewiduje m.in. wzmożone kontrole finansowania meczetów czy zakaz szkolenia imamów za granicą.

Pałac Elizejski dodał, że wypowiedź prezydenta Turcji jest "nie do przyjęcia" oraz wytknął władzom tego kraju brak kondolencji i wsparcia po zamordowaniu francuskiego nauczyciela historii. Samuel Paty, za pokazywanie karykatur Mahometa, został ścięty przez islamistę.

Więcej o: