1 listopada. Papież Franciszek apeluje o rozłożenie wizyt na cmentarzach. KEP prosi seniorów o pozostanie w domach

Papież Franciszek wydał oświadczenie, w którym udziela dyspensy wiernym, którzy nie pójdą na cmentarze 1 listopada. Żeby uzyskać odpust zupełny można odwiedzić groby w dowolny dzień listopada. Arcybiskup Gądecki również ogłosił zmiany.

Papież Franciszek wprowadził zmiany w obchodzeniu dnia Wszystkich Świętych. Wcześniej, aby uzyskać odpust zupełny, wierni musieli odwiedzić cmentarz w pierwszym tygodniu listopada. Najlepiej tego samego dnia uczestniczyć w mszy świętej, przystąpić do komunii, odwiedzić cmentarz i odmówić modlitwę.

Odwiedziny na cmentarzu

Papież podkreśla, że w związku z epidemią koronawirusa trzeba zapobiec licznym gromadzeniu się wiernych na cmentarzach 1 listopada. W związku z tym Franciszek zadecydował, że aby uzyskać odpust zupełny można odwiedzić cmentarz w dowolny dzień listopada. Stolica Apostolska podkreśla w dekrecie, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wiernych.

Osoby starsze, które nie mogą opuścić miejsca zamieszkania mogą uzyskać odpust zupełny poprzez modlitwę za zmarłych oraz duchową łączność ze wspólnotą. Papież zasugerował, że księża powinni odprawić co najmniej trzy msze w Dzień Zaduszny, aby zapobiec zbyt dużej liczby osób w kościołach.

Abp Gądecki apeluje o rozłożenie wizyt

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki również skierował apel do duchownych i wiernych, w którym prosi o rozłożenie odwiedzin na grobach na parę dni przez 1 listopada oraz dni następujące po Wszystkich Świętych. Duchowny zaproponował, że zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, można celebrować 1 listopada poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych

- napisał abp Gądecki.

Prymas Polski prosi o odwołanie mszy na cmentarzach

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się z prośbą do duchownych o odwołanie Mszy św. i nabożeństw na cmentarzach i przeniesienie ich do kościołów ze zmniejszonym limitem wiernych. W oświadczeniu napisano:

Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc.
Zobacz wideo Duda o 1 listopada: Nie chcę, aby na cmentarzach gromadziło się zbyt wiele osób. Razem z żoną zrezygnujemy z tradycji
Więcej o: