Czeski minister zdrowia zlekceważył pandemię. Po kolejnym rekordzie zakażeń premier chce go odwołać

W piątek po raz pierwszy odnotowano ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby, w Czechach. Od czwartku na terenie Czech obowiązują surowe obostrzenia. Andrej Babisz chce dymisji ministra zdrowia po tym jak media ujawniły, że nie przestrzega on restrykcji sanitarnych.

Pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Czechach powoduje liczne spięcia na scenie politycznej. Premier Czech Andrej Babisz zwrócił się do prezydenta Milosza Zemana o dymisję ministra zdrowia Romana Prymuli. Chodzi o zdjęcie opublikowane przez dziennik „Blesk", na którym Prymula w nocy bez maseczki wychodzi z restauracji, która powinna być zamknięta. Minister nie zgadza się ze stanowiskiem premiera i sprzeciwia się decyzji o dymisji.

Jak ustaliły czeskie media minister miał spotkać się w restauracji z wiceprzewodniczącym ruchu ANO premiera Babisza, Romanem Faltynkiem. Roman Prymula jest ministrem zdrowia od 21 września, wcześniej pełnił funkcję wiceministra.

Dotkliwy lockdown

Czesi przeżywają drugi lockdown. Najbardziej dotkniętymi branżami są usługi, handel i gastronomia.

Przepraszam za nowe ograniczenia, które wpływają na życie właścicieli firm, obywateli i pracowników. Przepraszam, że w rzeczywistości wykluczyłem możliwość, że stanie się to, co się stało, ale nie wyobrażałem sobie, że do tego dojdzie

- powiedział premier Czech.

Jeszcze w czwartek minister zdrowia mówił, o tym jak ważne jest przestrzeganie restrykcji i z nadzieją mówił o luzowaniu ograniczeń:

Będziemy luzować obostrzenia, jak tylko współczynnik reprodukcji wirusa wyniesie 0,8, a liczba dziennych zakażeń będzie spadać. Od nas wszystkich zależy, jak szybko się to stanie.

Czechy z dużymi restrykcjami

O wprowadzeniu nowych obostrzeń poinformował w środę minister zdrowia Czech, Roman Prymula. Według nowych zasad, Czesi mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko w przypadku wyjścia do pracy lekarza i zrobienia niezbędnych zakupów. Tereny zielone i parki można odwiedzać w towarzystwie maksymalnie jednej osoby. Na zewnątrz obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Szkoły, restauracje i bary są w dalszym ciągu zamknięte. Zamknięto także sklepy i małe firmy - poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami. Premier Andrej Babisz przekazał, że obostrzenia mają odciążyć czeski system ochrony zdrowia i zmniejszyć liczbę zakażonych.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”

Order Lwa Białego

Roman Prymula odniósł znaczące sukcesy w zarządzaniu służbą zdrowia podczas pierwszej fali pandemii.  Prezydent postanowił nawet uhonorować go Orderem Lwa Białego - najwyższym czeskim odznaczeniem. Ze względu na pandemię uroczystość wręczenia odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Jednak po skandalicznym zachowaniu ministra nie wiadomo, czy decyzja o przyznaniu Orderu zostanie podtrzymana.

Więcej o: