RMF: Parlament Europejski szykuje "mocną rezolucję" po orzeczeniu TK ws. aborcji

Parlament Europejski odniesie się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji z powodu ciężkich, nieodwracalnych wad płodu - donosi RMF FM. Rezolucja ma być gotowa "tak szybko, jak się da".

- Właśnie zdecydowaliśmy o przygotowaniu tak szybko, jak się da, mocnej rezolucji przeciwko zakazowi aborcji, który łamie podstawowe prawa kobiet - mówi Evelyn Regner, eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów, szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE w rozmowie z korespondentką RMF FM.

PE chce zareagować ws. orzeczenia TK. Ma przygotować "mocną rezolucję"

Z ustaleń Katarzyny Szymańskiej-Borginon wynika, że rezolucja może być poddana pod głosowanie już na na najbliższym posiedzeniu PE, czyli w połowie listopada. PE ma zająć się pogwałceniem praw Polek także podczas organizowanego przez Europarlament Tygodnia Równouprawnienia Płci, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Do tych informacji odniósł się poseł PiS i wiceminister infrastruktury, Marcin Horała. "Parlament będzie się wtrącał do konkretnego wyroku władzy sądowniczej? Gdzie obrońcy niezawisłości sądów, kiedy są potrzebni?" - zapytał na Twitterze. "Trybunał kulinarny pani Przyłębskiej jest zabawką Kaczyńskiego, a nie żadną władzą sądowniczą" - odpisał mu Tomasz Lis.

W piątek orzeczenie TK skomentował też rzecznik Komisji Europejskiej. Powiedział, że "legislacja w tym obszarze należy do państw członkowskich". Christian Wigand przypomniał jednak, że Komisja ma "obawy dotyczące niezależności i legitymacji TK", czego wyrazem jest trwająca wobec Polski procedura z art. 7. 

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Na wniosek grupy ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji z 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zajął się ustawą z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przepisy umożliwiały przerwanie ciąży w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
  • gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego
  • oraz gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

Ta ostatnia przesłanka po opublikowaniu orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw przestanie być zgodna z prawem. Zdaniem wielu prawników, m.in. prof. Andrzeja Zolla, orzeczenie jest pozbawione podstawy konstytucyjnej, bo m.in. "orzekają w nim tzw. dublerzy, którzy nie mają do tego prawa".

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem
Więcej o: