"Die Welt": Rząd Mateusza Morawieckiego zbyt dumny, by prosić Niemcy o pomoc

Zdaniem dziennikarza "Die Welt" Philippa Fritza niemiecki rząd i kraje związkowe powinny zaoferować Polsce pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Uważa on, że rząd Mateusza Morawieckiego jest zbyt dumny, aby samemu szukać wsparcia za granicą.

Niemiecki dziennik przypomina, że z pomocy Niemiec korzystają już Czesi, którzy kierują pacjentów z COVID-19 do szpitali w Bawarii. Podkreśla jednocześnie, że polskie media publiczne umniejszają kryzys spowodowany epidemią koronawirusa, a politycy rezygnują z solidarności. Jako dowód dla poparcia tej tezy przywołał słowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, który powiedział w Radiu ZET, że Polska będzie opierać się na własnych zasobach.

Koronawirus. Lekarze apeluję do ozdrowieńców, by oddawali osocze (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Lekarze apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

"Polska, która w kwietniu dobrze poradziła sobie z kryzysem, ale potem relatywizowała epidemię, weszła w drugą falę nieprzygotowana. Odpowiedzialnością za to członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwości obarczają opozycję, a nawet lekarzy" - pisze Philipp Fritz.

Dziennikarz porównał obecną sytuację w Polsce do tego, co działo się w Bergamo w trakcie pierwszej fali pandemii. Napisał m.in., że "system ochrony zdrowia stoi na krawędzi załamania, wiele szpitali nie przyjmuje już pacjentów, łóżka są zajęte, brakuje personelu i sprzętu, a ludzie umierają przed szpitalami".

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

"Die Welt": Polska potrzebuje europejskiej solidarności

Niemiecki dziennikarz zauważył, że polski rząd tworzy szpital polowy na Stadionie Narodowym w Warszawie, ale nie chce prosić o pomoc z zewnątrz ze względu na "fałszywą dumę". Stwierdził on, że "proszenie o pomoc nie pasuje do strategii komunikacyjnej polskiego rządu, a zwłaszcza proszenie Niemców, które w Polsce są zawsze obwiniane o całe zło w Unii Europejskiej".

"Władze federalne i kraje związkowe nie powinny czekać na prośbę z Polski, ale otwarcie zaoferować pomoc. Potrzebuje ona europejskiej solidarności, w pierwszej kolejności od Niemiec, bo Polska to w końcu sąsiad i bliski partner" - napisał Fritz, zauważając, że wschodnie regiony Niemiec dysponują w tej chwili nadwyżkami miejsc w szpitalach. 

Ksiądz Mirosław ŁadniakLublin. W trakcie mszy ksiądz dowiedział się, że jest zakażony