Papież Franciszek popiera związki partnerskie dla osób tej samej płci. "Mają prawo do rodziny"

Papież Franciszek zadeklarował, że jest zwolennikiem stworzenia prawa pozwalającego na zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci. W wywiadzie nagranym na potrzeby filmu dokumentalnego powiedział, że osoby homoseksualne są "dziećmi bożymi" i ich związki zasługują na ochronę prawną.

Papież Franciszek odniósł się do kwestii formalizacji związków osób tej samej płci w filmie dokumentalnym, który opublikowano w środę. Jednym z jego tematów jest m.in. stosunek Kościoła katolickiego wobec osób LGBT - opisuje Catholic News Agency (CNA). Serwis zwraca uwagę, że to zmiana wobec wcześniejszego stanowiska Kościoła i poprzedników Franciszka. 

- Osoby homoseksualne mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być odrzucany czy unieszczęśliwiany z tego powodu 

- powiedział papież w filmie. Odnosi się też bezpośrednio do kwestii związków partnerskich (czy też związków cywilnych) osób tej samej płci. - Musimy stworzyć prawo dot. związków partnerskich. Dzięki temu oni (pary tej samej płci - red,) będą prawnie chronieni - stwierdził. 

Zmiana poglądów Franciszka

Film "Francesco" opowiada o życiu i posłudze papieża Franciszka. Premiera odbyła się w środę na Rzymskim Festiwalu Filmowym. W filmie pokazane jest m.in. historia tego, jak papież zachęcał dwóch mężczyzn z Włoch do wychowania ich dzieci w środowisku lokalnej parafii. 

CNA zwraca uwagę, że to nie tylko zmiana wobec poglądów poprzednich papieży, ale też przekonań samego Franciszka sprzed lat. Serwis przypomina, że jeszcze 10 lat temu jako arcybiskup Buenos Aires Franciszek sprzeciwiał się działaniom na rzecz legalizacji małżeństw tej samej płci. Sprzeczne są opisy tego, czy w tamtym okresie Franciszek popierał związki partnerskie jako alternatywę dla pełnej równości małżeńskiej. 

Zobacz wideo Rodzina+ odc. 1. Karolina i Ania
Więcej o: